2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af tøjvask til visiterede borgere i eget hjem samt borgere på plejecentre i Sorø Kommune
Beschreibung: Sorø Kommune inviterer hermed interesserede tilbudsgivere til at byde på udbuddet vedrørende levering af vaskeriydelser af tøj og linned til henholdsvis visiterede borgere i eget hjem (delaftale 1) og borgere på plejecentre (delaftale 2) i Sorø Kommune. Ydelsen omfatter afhentning af snavset vasketøj, vask, tørring, sammenlægning og pakning af rent tøj, samt levering af rent tøj til borgeren. Leverancen udbydes i 2 delaftaler. Det er tilladt at give tilbud på én eller begge delaftaler. Delaftale 1 vedr. levering af vask af tøj og linned til visiterede borgere i eget hjem: Anslået aftaleværdi for delaftale 1: 2.450.000 kr. Max. aftaleværdi for delaftale 1: 2.820.000 kr. Delaftale 2 vedr. levering af vask af tøj og linned til borgere på plejecentre: Anslået aftaleværdi for delaftale 2: 5.150.000 kr. Max. aftaleværdi for delaftale 2: 5.930.000 kr.
Interne Kennung: 24-355692
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98311000 Abholdienst für Wäsche
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Levering af tøjvask til visiterede borgere i eget hjem
Beschreibung: Levering af vask af tøj og linned til visiterede borgere i eget hjem. For at sikre borgerens frie valgmulighed på området, ønsker Sorø Kommune at indgå aftale med to leverandører.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den udbudte aftale har en løbetid på 3 år. Aftalen kan forlænges i 1 x 12 måneder.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Levering af tøjvask til visiterede borgere på plejecentre
Beschreibung: Levering af vask af tøj og linned til visiterede borgere på plejecentre. Sorø Kommune ønsker at indgå aftale med én leverandør, da denne aftale ikke er omfattet af fritvalgsområdet.
Interne Kennung: 2