2. Verfahren
Verfahren
Titel: Beredskapsläkemedel - Antibiotika
Beschreibung: Denna upphandling omfattar olika sorters antibiotika och vänder sig till läkemedelsföretag som marknadsför antibiotika i Sverige. Leverantören ska hålla ett omsättningslager med i avtal specificerad volym reserverat för myndighetens beredskap. Omsättningslager avser en form av lagerhållning där varor kontinuerligt byts ut i takt med förbrukningen och ingår som en del av det ordinarie varuflödet.
Interne Kennung: 02062-2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79991000 Lagerbestandskontrolle
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33600000 Arzneimittel
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 02062-2026
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79991000 Lagerhantering
Ytterligare klassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000