See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse og vedligeholdelse af BRASS Enhancement One (BRASS EO)
Beschreibung: Denne ændringsbekendtgørelse vedrører en ændring af den kontrakt, der er indgået med Rohde & Schwarz GmbH & Co KG , og som blev udbudt ved udbudsbekendtgørelse nr. 368629-2015 (2015/S 203-368629) og tildelt Rohde & Schwarz GmbH & Co KG ved ordretildelingsbekendtgørelse nr. 360870-2018 (2018/S 157-360870) FMI har grundet uforudset omstændigheder, som FMI ikke kunne have forudset på udbudstidspunktet, behov for at ændre kontrakten med Rohde & Schwarz GmbH & Co KG om BRASS EO. Det er FMI’s vurdering, at disse ændringer ikke udgør en ændring af et grundlæggende element i kon-trakten, herunder da ændringerne er omfattet af principperne i udbudslovens § 183, og at ændringerne derfor kan foretages inden for den afholdte udbudsproces og de udbudsretlige rammer for ændringer af kontrakter. Følgende ændres: 1) der tilføjes to nye produkter som optional deliveries. 2) der tilføjes tre nye reservedele. I ordretildelingsbekendtgørelsen blev den samlede værdi af Kontrakten (kontraktkomplekset: Acquisi-tion Contract og Sustainment Contract) fastsat til kr. 183.173.751. Ændringerne af kontraktens værdi medfører således en samlet stigning af Kontraktens værdi med i alt € 7.067.652 svarende til kr. 52.810.202,51, og svarende til en stigning af Kontraktens værdi med 28,8%.
Interne Kennung: Ændring af kontrakt vedr. BRASS EO
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35700000 Militärische elektronische Systeme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32342410 Akustische Ausrüstung, 35710000 Führungs-, Kommunikations- und Computersysteme, 35711000 Führungs- und Kommunikationssysteme, 35712000 Taktische Führungs- und Kommunikationssysteme, 50333000 Wartung von Funkverbindungseinrichtungen, 51321000 Dienste für die Installation von Rundfunksendern
5. Los
Los: LOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32342410 Akustische Ausrüstung, 35710000 Führungs-, Kommunikations- und Computersysteme, 35710000 Führungs-, Kommunikations- und Computersysteme, 35711000 Führungs- und Kommunikationssysteme, 35712000 Taktische Führungs- und Kommunikationssysteme, 50333000 Wartung von Funkverbindungseinrichtungen, 51321000 Dienste für die Installation von Rundfunksendern