415469-2026 - Wettbewerb
Schweden – Administrative Dienste im Wohnungswesen – Teknisk förvaltningsentreprenad Byggnad - Huddinge sjukhus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teknisk förvaltningsentreprenad Byggnad - Huddinge sjukhus
Beschreibung: Inbjudan till anbudsansökan gäller för kommande upphandling för Fastighetsförvaltning - Huddinge sjukhus som genomförs med ett samverkansupplägg. Uppdraget är att tillgodose Region Stockholms behov av att verksamheter inom Huddinge Sjukhus och Helix rättspsykiatri har att tillgå en kontinuerlig drift och oavbruten funktion inom fastigheterna. Entreprenaden är tekniska förvaltningsentreprenader för byggnad omfattande upprätthållande av tekniska funktionskrav genom tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll med funktionsansvar. Entreprenaden är komplex och omfattar många olika fastighetstekniska system och ställer också krav på att anlitad leverantör bemannar en driftledningscentral dygnet runt. Entreprenaden avser arbeten i tekniskt komplexa miljöer med pågående, störningskänslig verksamhet samt med höga krav på hygien. Entreprenaden inkluderas, förutom bemannad driftledningscentral, även jour och beredskap för att uppfylla funktionskraven utanför normal arbetstid. Förvaltningen måste fungera felfritt för god vård. Genom förvaltare, driftcontrollers och en grupp av specialister inom till exempel hissar, säkerhet, el och tillgänglighet kvalitetssäkrar Locum den livsviktiga driften på sjukhusen i länet.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75123000 Administrative Dienste im Wohnungswesen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132797:Lot:1
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75123000 Fastighetsförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001