2. Verfahren
Verfahren
Titel: Origo B100 Event hub og mødested - Totalrådgivning og totalentreprise med tidlig entreprenørinddragelse
Beschreibung: DTU udbyder opgaverne om totalrådgivning og totalentreprise for projektet Origo, der er en ny ankomstbygning på DTU Lyngby Campus. Udbuddet gennemføres som en konkurrencepræget dialog på baggrund af et ideoplæg. Der er tale om et samlet udbud af en Totalrådgiveraftale og en Totalentrepriseaftale, som bindes sammen af en Samarbejdsaftale. Samarbejdsmodellen indebærer, at Totalentreprenøren skal indgå i et tæt samarbejde med DTU og Totalrådgiveren om projekteringen. Projektet består i at programmere, projektere og opføre en ny bygning i hjertet af DTU Lyngby Campus. Bygningen skal forbinde alle kvadranter med hinanden og skabe et attraktivt, uformelt mødested, hvor studerende, ansatte og besøgende kan opholde sig, og som også kan danne ramme om særlige begivenheder og events. Projektet indeholder også kælder til teknikrum og supportfaciliteter. Hertil kommer projektering og udførelse af stiktunnel samt udførelse, men ikke projektering, af omkringliggende landskabsarbejder. Bygningen planlægges i tre etager og har et omfang på ca. 1.200 m².
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der henvises til Dokument nr. 01 Det beskrivende dokument
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Projektet omfatter programmering, projektering og opførelse af en ny bygning i hjertet af DTU Lyngby Campus. Bygningen skal forbinde alle kvadranter med hinanden og skabe et attraktivt, uformelt mødested, hvor studerende, ansatte og besøgende kan opholde sig, og som også kan danne ramme om særlige begivenheder og events. Udover bygningen indebærer projektet projektering og udførelse af stiktunnel samt udførelse, men ikke projektering, af omkringliggende landskabsarbejder. Bygningen planlægges i tre etager og har et omfang på ca. 1.200 m² brutto fordelt på: Funktionsarealer såsom ankomst, café, event-zoner og fællesarealer på stueplan og 1. sal (ca. 800 m² brutto), Teknikarealer og fællesarealer såsom garderobe, toiletrum og depot i kælder (ca. 400 m² brutto). DTU har udfærdiget et ideoplæg, der danner udgangspunkt for det videre arbejde. Landskabsprojektet udarbejdes af en landskabsrådgiver parallelt med den øvrige projektering. Landskabsrådgiveren står for opfølgning og fagtilsyn på landskabsprojektet. Der skal ske en tæt koordinering af de sideløbende projekteringer, hvilket Totalrådgiver og Totalentreprenør aktivt skal medvirke til. DTU indgår både en Totalrådgiveraftale og en Totalentrepriseaftale. Bl.a. fordi aftalen med Totalrådgiveren på et tidspunkt overdrages fra DTU til Totalentreprenøren, udbydes aftalerne som et samlet udbud. Det er af samme grund også vigtigt, at Totalentreprenøren er bekendt med Totalrådgiveraftalens indhold. Samarbejdet mellem Totalrådgiveren, Totalentreprenøren og DTU reguleres i Dokument nr. 02 Samarbejdsaftale, som alle tre parter underskriver. Samarbejdsaftalen beskriver, hvordan DTU ønsker at gennemføre Projektet som Integreret Byggeri i et tæt og ligeværdigt samarbejde mellem Totalrådgiveren, Totalentreprenøren og DTU. Projektets nærmere omfang fremgår af udbudsmaterialet.