2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare și distribuție de produse lactate – lapte UHT și iaurt – preșcolarilor din grădinițele de stat cu program normal de 4 ore și pentru elevii incluși în învățământul special din județul Covasna, pentru anii școlari 2026-2029
Beschreibung: Pentru anii școlari 2026-2029 Județul Covasna prin Consiliul Județean Covasna intenționează să încheie un acord-cadru de achiziție publică de produse lactate (lapte UHT și iaurt) pentru preșcolarii din grădinițele de stat cu program normal de 4 ore și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat, precum și pentru preșcolarii și elevii incluși în învățământul special din județul Covasna, respectiv trei contracte subsecvente pentru anii școlari 2026-2029. Necesitatea identificată se va satisface prin procedura de atribuire a acordului – cadru de achiziție publică a produselor lactate pentru anii școlari 2026-2029 conform prevederilor Legii achizițiilor publice nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare. Cantități estimative de produse lactate pentru anii școlari 2026-2029 sunt: minim – 11.027.436 buc. maxim – 11.374.704 buc. Cantități estimative de produse lactate pentru un contract subsecvent minim – 3.675.812 buc. maxim – 3.791.568 buc. Livrarea se va face la sediile beneficiarilor. Frecvența distribuirii produselor - pe parcursul săptămânii, unui preșcolar/elev i se acordă gratuit 3 porții de lapte (lapte UHT) si 2 porții de produse lactate (iaurt), cu încadrarea în sumele alocate cu aceste destinații. Distribuția produselor lactate în școlile și grădinițele din județul Covasna se va realiza astfel: Lapte UHT-zilele de Luni, Marți, Miercuri ale săptămânii cu distribuție săptămânală, Iaurt-zilele de Joi și Vineri ale săptămânii cu distribuție zilnică. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, în conformitate cu prevederile art. 160 alin.(1) din Legea nr. 98/2016 cu completările și modificările ulterioare. Termenul limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări de către operatorii economici este de 20 de zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la solicitările de clarificări/informații suplimentare adresate de operatorii economici cu 10 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, în conformitate cu prevederile art.160 alin.(2) și ale art. 161 alin.(1) din Legea nr.98/2016 cu completările și modificările ulterioare. NOTĂ Termenul de răspuns la clarificări nu afectează dreptul operatorilor economici de a adresa solicitări de clarificări pe parcursul întregii perioade care se scurge de la data publicării Anunțului de Participare și până la termenul limită de 20 de zile anterior datei limită de depunere a ofertelor. În măsura în care solicitările de clarificări/informații suplimentare au fost transmise în termenul prevăzut anterior, răspunsurile autorității contractante însoțite de întrebările aferente vor fi publicate în SEAP, în conformitate cu prevederile art. 160 alin.(3) din Legea nr. 98/2016 cu completările și modificările ulterioare. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări/informații suplimentare adresate de operatorii economici care vor fi transmise prin altă modalitate de comunicare sau alt termen decât cel stabilit.
Interne Kennung: 4201988_2026_PAAPD1621427
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Pentru anii școlari 2026-2029 Județul Covasna prin Consiliul Județean Covasna intenționează să încheie un acord-cadru de achiziție publică de produse lactate (lapte UHT și iaurt) pentru preșcolarii din grădinițele de stat cu program normal de 4 ore și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat, precum și pentru preșcolarii și elevii incluși în învățământul special din județul Covasna, respectiv trei contracte subsecvente pentru anii şcolari 2026-2029. Necesitatea identificată se va satisface prin procedura de atribuire a acordului – cadru de achiziție publică a produselor lactate pentru anii școlari 2026-2029 conform prevederilor Legii achizițiilor publice nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare. Cantități estimative de produse lactate pentru anii școlari 2026-2029 sunt: minim – 11.027.436 buc. maxim – 11.374.704 buc. Cantități estimative de produse lactate pentru un contract subsecvent minim – 3.675.812 buc. maxim – 3.791.568 buc.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)