2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kantinedrift
Beschreibung: Nærværende udbud vedrører udbud af kantinedriften på Strandgade 100, 1401 København K hos Styrelsen for Danmarks Fængsler (herefter Ordregiver). Selve kantinen er placeret på adressen Strandgade 100, 1401 København K, men Ordregivers medarbejdere fra både Strandgade 100 og 108, 1401 København K med dertilhørende bygninger kan benytte Aftalens ydelser. Udbuddet gennemføres som udbud efter udbudslovens afsnit III med prækvalifikation og forhandling, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om at blive prækvalificeret, men det er alene de prækvalificerede ansøgere, der kan afgive tilbud og deltage i forhandlingsprocessen. Udbuddet omfatter følgende serviceydelser: 1. Kantine 2. To-go frokostmåltider 3. Mødeforplejning 4. Take away 5. Morgenmad Der henvises til udbudsmaterialet for detaljeret uddybning heraf, herunder også nærmere oplysninger om omfang og servicekrav. Danmarks Fængsler hører under Justitsministeriet og består af Styrelsen for Danmarks Fængsler og to Fængselskredse. Danmarks Fængsler driver landets fængsler og arresthuse, fører tilsyn med dømte, arbejder med kriminalitetsforebyggelse og på at skabe tryghed i samfundet sammen med de andre myndigheder i retssystemet. Nærværende udbud vedrører alene kantinedriften med dertilhørende serviceydelser på Strandgade 100 og 108, 1401 København K. Alle Ordregivers medarbejdere fra både Strandgade 100 og 108, 1401 København K med dertilhørende bygninger kan benytte Aftalens ydelser. Ordregiver stiller et produktionskøkken til rådighed til understøttelsen af Aftalen. Det er ikke en forudsætning, at Leverandøren anvender Ordregivers produktionskøkken. Der er forventet driftsstart af aftalen den 1. september 2027, og udbuddet skønnes at have en anslået værdi mellem 10 og 15 mio. kr. i aftalens løbetid. Den anslåede værdi udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid inkl. mulige forlængelsesperioder. Skønnet er baseret på det historiske forbrug og forventninger til fremtidigt forbrug. Opgaveløsningen skal løbende understøttes digitalt med henblik på at optimere forretningsprocesserne samt sikre god brugeroplevelse. Leverandøren skal stille egen systemunderstøttelse til rådighed til systemunderstøttelse af Aftalen. Dette omfatter systemunderstøttelse til bestilling af mødeforplejning samt systemunderstøttelse til håndtering af brugerbetaling. Dertil får Leverandøren leverandøradgang til Ordregivers FM-system, Dalux FM, til modtagelse af øvrige henvendelser fra Brugerne. Ordregiver forventer, at virksomhedsoverdragelsesloven vil finde anvendelse i forbindelse med en overdragelse af tjenesteydelsen fra den eksisterende leverandør til en ny leverandør. Indikationer fra eksisterende leverandør er, at en virksomhedsoverdragelse kan omfatte 6 - 10 lønmodtagere. Udbuddet gennemføres som udbud efter udbudslovens afsnit III med prækvalificering af 3-5 ansøgere og forventeligt en forhandlingsrunde. Medmindre Ordregiver vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor Tilbudsgiverne inviteres til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. udbudsbetingelserne. Ordregiver kan efter hvert forhandlingstilbud, på baggrund af tildelingskriteriet og underkriterierne, vælge at udelukke en Tilbudsgiver fra den videre proces. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet. Forhandlingsmøderne for første runde vil blive afholdt i uge 45 - 46 hos Styrelsen for Danmarks Fængsler på adressen Strandgade 100, 1401 København K. Forhandlingsmøderne er berammet til at foregå i tidsrummet kl. 10 til kl. 14. Formålet med forhandlingsmøderne er dels at lade Tilbudsgiverne præsentere deres samlede tilbud samt dels at sikre, at Tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud kan forbedres. Ordregiver vil derfor kommentere på de afgivne tilbud, hvor Tilbudsgiverne ved forhandlingsmødet ligeledes får lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet, jf. også udbudsbetingelsernes bilag D. I forbindelse med det indledende tilbud vil der blive afholdt prøvesmagning af Tilbudsgivers tilbudte kantineløsning. Prøvesmagningen indgår som en integreret del af evalueringen af de indkomne tilbud. Prøvesmagninger vil foregå i uge 45 hos Styrelsen for Danmarks Fængsler. En nærmere plan for prøvesmagningerne vil blive offentliggjort på EU-supply i uge 43. Der henvises til udbudsbetingelserne samt udbudsmaterialets bilag J og 15.2 for en nærmere beskrivelse af format og indhold af prøvesmagningen.
Interne Kennung: 2605 - 066
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud efter udbudslovens afsnit III med prækvalificering af 3-5 ansøgere og forventeligt en forhandlingsrunde. Medmindre Ordregiver vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor Tilbudsgiverne inviteres til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. udbudsbetingelserne. Ordregiver kan efter hvert forhandlingstilbud, på baggrund af tildelingskriteriet og underkriterierne, vælge at udelukke en Tilbudsgiver fra den videre proces. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen, 55511000 Dienstleistungen von Kantinen und anderen nicht öffentlichen Cafeterias, 55512000 Betrieb von Kantinen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan vælge at forlænge Aftalen to gange. Første forlængelse gælder 24 måneder mens anden forlængelse gælder med op til 12 måneder af gangen. Ordregivers meddelelse om forlængelse skal ske skriftligt senest måneder før ordinært ophør eller udløb af forlængelsesperioden.