See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tillæg til 10. udbud vedr. skift af delindeks for løn
Beschreibung: Konverteringstidspunktet fra ILON12 til SBLON1 jf. nedenstående beskrivelse i tidligere offentliggjort bekendtgørelse ønskes ændret fra Q1 2025 til Q3 2023 på baggrund af de underliggende indeks 6 måneder tidligere. Konverteringsfaktoren vil således ændres fra 1,2920 til 1,3075. Ændringen implementeres med virkning fra 1. januar 2026. Sydtrafik ønsker at skifte delindeks for de vilkår, som regulerer delindeks for løn i det omkostningsindeks, som operatørbetalingen reguleres efter, i kontrakterne indgået efter 10. udbud buskørsel ved udbudsbekendtgørelse nr. 378998-2016. Delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, skiftes til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, da der på grund af den tekniske håndtering af den høje inflation ved Danmarks Statistiks beregning af ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret har vist sig at være en betydelig forskel mellem udviklingen i ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og udviklingen i operatørernes faktiske lønomkostninger. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med parternes fælles forståelse og forudsætninger, som disse var i forbindelse med udbuddet og tilbudsafgivelsen. Det er på dette grundlag Sydtrafik opfattelse, at udskiftningen af delindeks ikke udgør en ændring af kontrakterne. Selv, hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c.
Interne Kennung: 10. udbud
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tillægsaftale til pakke 1024
Beschreibung: Skift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Sydtrafiks kontrakter pakke 1024 med Umove A/S.
Interne Kennung: Pakke 1024
Los: LOT-0002
Titel: Tillægsaftale pakke 1096
Beschreibung: Skift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Sydtrafiks kontrakt pakke 1096 med De Blå Busser.
Interne Kennung: Pakke 1096