419094-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Tillæg til 15. udbud vedr. skift af delindeks for løn
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTillæg til 15. udbud vedr. skift af delindeks for løn
BeschreibungKonverteringstidspunktet fra ILON12 til SBLON1 jf. nedenstående beskrivelse i tidligere offentliggjort bekendtgørelse ønskes ændret fra Q1 2025 til Q3 2023 på baggrund af de underliggende indeks 6 måneder tidligere. Konverteringsfaktoren vil således ændres fra 1,2920 til 1,3075. Ændringen implementeres med virkning fra 1. januar 2026. Sydtrafik ønsker at skifte delindeks for de vilkår, som regulerer delindeks for løn i det omkostningsindeks, som operatørbetalingen reguleres efter, i kontrakterne indgået efter 15. udbud buskørsel ved udbudsbekendtgørelse nr. 491653-2020. Delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, skiftes til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, da der på grund af den tekniske håndtering af den høje inflation ved Danmarks Statistiks beregning af ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret har vist sig at være en betydelig forskel mellem udviklingen i ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og udviklingen i operatørernes faktiske lønomkostninger. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med parternes fælles forståelse og forudsætninger, som disse var i forbindelse med udbuddet og tilbudsafgivelsen. Det er på dette grundlag Sydtrafik opfattelse, at udskiftningen af delindeks ikke udgør en ændring af kontrakterne. Selv, hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c.
Interne Kennung15. udbud
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
LosLOT-0001
TitelTillægsaftale til pakke 1553
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Sydtrafiks kontrakter pakke 1553 med Nobina A/S.
Interne KennungPakke 1553
LosLOT-0002
TitelTillægsaftale pakke 1554
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Sydtrafiks kontrakt pakke 1554 med Umove A/S.
Interne KennungPakke 1554