See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på levering, vedligeholdelse og support af Managed WAN samt internet trunk forbindelse og DDoS beskyttelse og forbindelse til serviceleverandører
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering, vedligeholdelse og support af Managed WAN samt internet trunk forbindelser og DDoS beskyttelse og forbindelse til serviceleverandører til Rebild Kommune. Derudover vedrører udbuddet optioner på end-to-end kryptering, Overvågning af Shadow-IT, applikationsblokering og løsning til realtid i netværkets performance. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, jf. udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023, hvilket betyder, at prækvalificerede leverandører kan give tilbud. Rebild Kommune ønsker med dette udbud at indgå aftale med en leverandør for anskaffelse og efterfølgende drift af kommunens datanetværk, der er en yderst vigtig infrastruktur for fortsat digitalisering. Der udbydes en kontrakt med lang løbetid, hvor der over årene både er plads til at udvide på funktionalitet og ikke mindst på kapacitet. Kontrakten omfatter aftale på leverance og efterfølgende vedligehold og support på WAN – lukket managed netværk til kommunens lokationer (ca. 75 ). Kommunens nuværende WAN-netværk er baseret på et MPLS managed netværk. Det efterspurgte WAN-netværk skal understøtte samme arkitektur med minimale ændringer på kommunes netværk, Internet trunk forbindelser til kommunens datacenter og DoS og DDoS beskyttelse på internetforbindelser. Derudover vedrører udbuddet optioner på end-to-end kryptering, Overvågning af Shadow-IT, applikationsblokering og løsning til realtid i netværkets performance. Leverancen af netværksydelserne skal ske på en måde, som er særdeles pålidelig og robust i forhold til den intensive brug og kommunens fuldstændige afhængighed af datakommunikation. Leverancen er opdelt i Managed WAN og internet trunk kapacitet samt DOS og DDoS beskyttelse på internetforbindelser. Internet trunk kapacitet og forbindelser til serviceleverandører termineres i kommunens datacenter på Rebild Kommunes Rådhus, Hobrovej 110, 9530 Støvring, i samme lokale, men alternativt fremført.
Vorherige Bekanntmachung: 50918-2025
Interne Kennung: 415046
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72720000 Fernnetzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32412000 Kommunikationsnetz, 32430000 Fernnetz
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan forlænge aftalen op til fire gange med 12 måneder pr. gang.