2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ny bane over Vestfyn - 92900.770 - 25kV Kabelforbindelse
Beschreibung: Kontrakten omfatter i hovedtræk etablering af 2 stk. 4km føringsveje for 4 stk. 800mm2 25kV fødekabler samt 4 stk. 800mm2 25kV returkabler. Føringsvejene anlægges som 2 stk. kabelgrave som angivet i FD149.671751 mellem Gelsted fordelerstation og Fjelsted (ca. 4,0 km). Etablering af kabelgravene omfatter gravearbejde samt etablering af styrede under-boringer, herunder nedlægning og splidsning af 800mm2 højspændingskabler samt nedlægning af 4 stk. Ø40mm tomrør for fiberkabel. Tilslutning af 800mm2-kablerne i begge ender udføres af en anden entreprenør, ligesom trækning af fiberkabler også udføres af en anden entreprenør.
Interne Kennung: 2025-13738
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 45. Ved et offentligt udbud kan alle interesserede afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321300 Hochspannungskabel, 43316000 Kabelverlegemaschinen, 44321000 Kabel, 45314300 Kabelinfrastruktur, 45314310 Verlegen von Kabeln, 76300000 Bohrungen
5. Los
Los: LOT-0000