420295-2026 - Ergebnis
Polen – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Odbiór i zagospodarowywanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy na terenie Gminy Tuszyn
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdbiór i zagospodarowywanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy na terenie Gminy Tuszyn
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest świadczenie usługi pn. ODBIÓR I ZAGOSPODAROWANIE ODPADÓW KOMUNALNYCH POCHODZĄCYCH Z NIERUCHOMOŚCI, NA KTÓRYCH ZAMIESZKUJĄ MIESZKAŃCY NA TERENIE GMINY TUSZYN, Powiat Łódzki Wschodni, woj. łódzkie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r., poz. 733) oraz aktami wykonawczymi do tej ustawy, w szczególności w sposób zapewniający osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Dodatkowo Wykonawca zobowiązany jest do realizacji zamówienia zgodnie z innymi obowiązującymi przepisami, m.in. zgodnie z: 1) ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (t.j.: Dz.U. z 2025 r., poz. 647 ze zm.), 2) ustawą z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (t.j.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1587 ze zm., dalej: u.o.), 3) z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej ustawa Pzp, lub Pzp), 4) ustawą z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (t.j.: Dz.U. z 2024 r., poz. 573), 5) ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 roku o bateriach i akumulatorach (t.j.: Dz.U. z 2025 r., poz. 809), 6) Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz.U. z 2013 r., poz. 122), 7) Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2009 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (Dz. U. z 2009 r., Nr 104, poz. 868), 8) Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2020 r., poz. 10), 9) Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1530), 10) Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 roku w sprawie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 2412), 11) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE. L. z 2016 r. Nr 119), 12) Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz.U. z 2016 r., poz. 1742) lub wynikające z aktu zastępującego wskazane rozporządzenie, 13) Aktualnie obowiązującymi przepisami aktów prawa miejscowego w tym również w brzmieniu ww. aktów obowiązujących na etapie realizacji zamówienia oraz z uwzględnieniem aktów zmieniających, zastępujących ww. akty prawne. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany uchwał obowiązujących na terenie Gminy Tuszyn. Zmiany te wywołują bezpośredni wpływ na realizację zamówienia (są bezpośrednio stosowane), o ile: 1) nie wpływają na koszt wykonania usługi przez Wykonawcę lub, 2) taka konsekwencja została przewidziana w dokumentach zamówienia, niezależnie od wpływania na koszt wykonania usługi przez Wykonawcę. Wszelkie inne zmiany, mogące stanowić podstawę zmiany sposobu realizacji zamówienia przez Wykonawcę, mogą stanowić podstawę do modyfikacji umowy w trybie i na zasadach wynikających ze wzoru umowy stanowiącego załącznik nr 6 do SWZ. W przypadku powoływania się przez Wykonawcę, na istnienie wpływu danej zmiany na koszt wykonania usługi, Wykonawca zobowiązany jest okoliczność tę wykazać Zamawiającemu wraz z wykazaniem skonkretyzowanej zmiany kosztowej (obejmującej wyłącznie koszt wynikający z okoliczności dostosowania sposobu zmiany realizacji zamówienia do nowej lub zmienionej treści uchwały lub uchwał). Zamówienie ma być realizowane zgodnie z zapisami Planu gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego, uchwałą Rady Miejskiej w Tuszynie nr XXIX/219/20 z dnia 6.10.2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, uchwałą Rady Miejskiej w Tuszynie nr LXXVII/535/2023 z dnia 7.06.2023 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Tuszyn. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zamieszczono w załączniku do SWZ. Wykonawca przez cały okres trwania umowy zapewni skuteczną i zgodną z przepisami prawa realizację przedmiotu zamówienia, w szczególności poprzez zapewnienie posiadania przez podmioty świadczące usługę aktualnych wpisów do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzonego przez Burmistrza Miasta Tuszyna, które to wpisy będą obejmowały co najmniej rodzaje i kody odpadów komunalnych niezbędne do realizacji przedmiotu zamówienia. Przedmiot zamówienia obejmuje odbiór i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkałych jednorodzinnych i wielorodzinnych, z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów oraz z punktów aptecznych. Opierając się na faktycznej ilości odebranych odpadów w poszczególnych frakcjach w latach 2024–2025, Zamawiający wskazuje, że w okresie realizacji zamówienia (24 miesiące), przewiduje się wytworzenie następujących ilości odpadów, których odbiór, transport oraz zagospodarowanie stanowi zobowiązanie Wykonawcy: Grupa1: Odbiór, transport i zagospodarowaniu odpadów komunalnych powstałych na nieruchomościach zamieszkałych, na których powstają odpady komunalne, na terenie Gminy Tuszyn bezpośrednio u źródła (nieruchomości zamieszkałe jednorodzinne i wielorodzinne, punkty apteczne), wraz z usługami towarzyszącymi określonymi w SWZ np. akcje promocyjne = 6836,61Mg/24 miesiące; Grupa2:Odbiór, transport i zagospodarowaniu odpadów komunalnych z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów = 1136,65Mg/24 miesiące
Interne KennungRZPPŚZ.271.2.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZamawiający wyznaczając termin składania ofert skorzystał z dyspozycji art. 138 ust. 4 ustawy Pzp, skracając maksymalny termin określony w art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, albowiem składanie ofert odbywa się w całości przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w sposób określony w art. 63 ust. 1 Pzp, a także z możliwości przewidzianej w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ występuje pilna potrzeba udzielenia zamówienia co uzasadnia skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba wynika z faktu, że przedmiotem zamówienia są usługi odbioru i zagospodarowania odpadów, które muszą być realizowane w sposób ciągły na rzecz społeczności lokalnej. W dniu wszczęcia postępowania w trybie przetargu nieograniczonego obowiązuje umowa po przeprowadzonym uprzednio postępowaniu w trybie z wolnej ręki. W niniejszym postępowaniu Zamawiający wprowadził systemowe modyfikacje funkcjonującego od lat systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Celem modyfikacji było wprowadzenie mechanizmów uelastyczniających i zapewniających ciągłość stosunków prawnych na podstawie których są realizowane usługi wydłużono okres obowiązywania umowy dotyczącej zamówienia podstawowego, wprowadzono prawo opcji (art. 441 ustawy Pzp) oraz wolną rękę (art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp). Powyższe zmiany mają na celu zmniejszenie ryzyka związanego z ewentualnymi zdarzeniami losowymi np. przejściowymi problemami kadrowymi, które obecnie występują po stronie Zamawiającego np. w RZPPŚZ od czerwca 2025 r. pracuje jedna osób. Zamawiający oczywiście identyfikował problem kadrowy i przeprowadził kilka naborów, jednak dopiero w dniu 19.02.2026 r. udało się wybrać osobę dającą rękojmię rzetelności i prawidłowej realizacji zadań. Nowy pracownik będzie mógł jednak zasilić kadrę Zamawiającego najwcześniej dopiero w połowie marca 2026 r., a jedyny pracownik RZPPŚZ na początku 2026 r. podupadł na zdrowiu. Jednocześnie Zamawiający wychodząc naprzeciw realizacji zasad efektywności przewidzianej w art. 17 ustawy Pzp oraz calowego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych wynikających z art. 44 ustawy o finansach publicznych zamierza wyłonić wykonawcę w przetargu nieograniczonym skierowanym do nieograniczonego kręgu wykonawców. Podobnie KIO1844/23: „Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 czerwca 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1020): "Zmianą w porównaniu do obowiązujących przepisów ustawy PZP jest wprowadzenie w projekcie ustawy procedury przyśpieszonej (stanu pilnej konieczności) również w przetargu nieograniczonym. Procedura przyspieszona została przewidziana m.in. na potrzeby sytuacji wynikających ze zwykłych błędów ludzkich, jak np. zamówienie dla szpitala, które musi być zrealizowane w określonym terminie (np. dostawa określonego sprzętu czy leków), w którym zamawiający nie dopilnował, aby opublikować ogłoszenie o zamówieniu w terminie umożliwiającym uwzględnienie minimalnych terminów składania ofert." Z powyższego wynika, że intencją ustawodawcy przy wprowadzeniu ww. przepisu, było objęcie jego dyspozycją szerokiego katalogu przypadków, w których możliwym będzie skrócenie terminu składania ofert w tym również przypadków, które zamawiający mógł przewidzieć lub które wynikają z przyczyn, za które odpowiada zamawiający. Mając na względzie powyższe znikome skrócenie terminu składania ofert służy zaspokojeniu wyartykułowanej pilnej potrzeby. Dodatkowo Zamawiający celem zwiększenia konkurencji opisując warunek udziału w postępowaniu dotyczący doświadczenia wykonawców w realizacji usług podobnych, skorzystał z uprawnienia określonego w § 9 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2415) wydłużono termin na 5 lat. Z kolei w celu natychmiastowej identyfikacji wszczętego postępowania przez Wykonawców, zamawiający skorzysta z uprawnienia przewidzianego w art. 130 ust. 3 ustawy Pzp i powiadomi znanych w regionie wykonawców o wszczęciu postępowania
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
LosLOT-0001
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
Optionen
Beschreibung der OptionenZamawiający informuje, że dane zamieszczone w opisie przedmiotu zamówienia mają charakter dynamiczny i mogą ulec zmianie, w związku z migracją ludności, rewizją złożonych deklaracji oraz powstaniem lub likwidacją nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, jak również wyłączeniem z sytemu odbioru i zagospodarowania odpadów lub włączeniem do niego poszczególnych kategorii lub rodzajów nieruchomości, lub odpadów. Jednocześnie Zamawiający w ramach zamówienia gwarantuje, że: 1) Minimalna wartość usług (brutto) – odbioru, transportu oraz zagospodarowania - świadczonych przez Wykonawcę w ramach przedmiotu umowy nie może być mniejsza niż 65% ceny całkowitej brutto wskazanej w ofercie oraz umowie o zamówienie (wartość usług brutto = cena całkowita brutto, która może być zmniejszona w oparciu o ryczałtowe ceny jednostkowe). Zmniejszenie następuje poprzez niepodejmowanie działań przez Zamawiającego w toku wykonywania umowy i realne zmniejszenie ilości faktycznie przekazywanych odpadów komunalnych w stosunku do prognoz, co nie powoduje powstania odpowiedzialności za nienależyte wykonanie umowy. 2) Z uwagi na fakt, że mieszkańcy są uprawnieni do oddania każdej ilości odpadów wytworzonych na terenie danej nieruchomości, a także występuje możliwość składania przez właścicieli nieruchomości korekt deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz nowych deklaracji, Zamawiający – zgodnie z art. 441 ustawy Prawo zamówień publicznych – przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji na warunkach określonych poniżej: Podstawowy zakres zamówienia stanowi przewidywana ilość odpadów do odbioru i zagospodarowania w podziale określonym w formularzu ofertowym (załącznik nr 1 do SWZ) i w OPZ, tj. przewidywana ilość do odbioru i zagospodarowania z nieruchomości zamieszkałych, bezpośrednio u źródła z punktów itp. a także z PSZOK. Na potrzeby niniejszego postępowania opcję należy rozumieć zgodnie z wykładnią zamieszczoną w komentarzu Urzędu Zamówień publicznych pod red. H. Nowaka i M Winiarza (s. 1169 - 1172 z 2021 r.). Ponieważ zamówienie na usługi przewiduje prawo opcji, przy ustaleniu wartości zamówienia uwzględniono największy możliwy zakres tego zamówienia z uwzględnieniem prawa opcji. Opcja stanowi uprawnienie Zamawiającego, z którego może, ale nie musi on skorzystać, a więc opcja nie jest źródłem zobowiązań Zamawiającego w momencie udzielania zamówienia podstawowego. Zamawiający zastrzega możliwość wielokrotnego korzystania z prawa opcji z uwzględnieniem poniższych granic. Okolicznością, w której zwiększenie zakresu może nastąpić są rzeczywiste bieżące potrzeby Zamawiającego dotyczące konieczności odbioru i zagospodarowania większej ilości odpadów komunalnych niż szacowane ilości odpadów przewidziane w formularzu ofertowym (zał. nr 1 do SWZ), tzn. w przypadku, gdy faktyczny strumień odpadów komunalnych, które Zamawiający ma odebrać będzie większy, lub gdy wystąpią frakcje odpadów komunalnych (szczególnie w PSZOK), które nie wystąpiły w poprzednich analogicznych/odpowiednich okresach 2024-2025 - wówczas Zamawiający będzie mógł uruchomić prawo opcji (zwiększyć ilość odbieranych odpadów komunalnych i/lub rozszerzyć katalog frakcji odbieranych odpadów komunalnych). Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji (uruchomienia opcji) w terminie realizacji zamówienia, tj. przez 24 następujące po sobie miesiące, a także bezpośrednio po upływie ww. 24 m-cy, nie dłużej jednak niż do dnia wyczerpania kwoty maksymalnego wynagrodzenia z tytułu opcji, tj. do + 1.000.000,00 zł netto (ponad wynagrodzenie za zamówienie podstawowe), w zależności od tego, która sytuacja nastąpi wcześniej. Wykonawcy nie będzie przysługiwało jakiekolwiek roszczenie wobec Zamawiającego o zwiększenie strumienia odpadów komunalnych i uruchomienia opcji zwiększającej, w zakresie do + 1.000.000,00 zł netto ponad wynagrodzenie za zamówienie podstawowe. W przypadku uruchomienia opcji wynagrodzenie będzie rozliczane wg cen jednostkowych określonych w ofercie wykonawcy i wskazanych w umowie z odpowiednim uwzględnieniem art. 632 § 2 ustawy Kodeks cywilny oraz klauzul waloryzacyjnych przewidzianych w umowie. W celu uruchomienia prawa opcji poprzez zwiększenie zakresu zamówienia, Zamawiający przekaże Wykonawcy, w formie pisemnej, oświadczenie, w którym wyrazi wolę skorzystania z prawa opcji oraz określi, w jakim zakresie skorzysta z prawa opcji. Złożenie oświadczenia nastąpi nie później niż 5 dni przed terminem realizacji usługi objętej prawem opcji. W przypadku skorzystania z prawa opcji, Zamawiający przekaże Wykonawcy oświadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, najpóźniej 10 dni przed zakończeniem realizacji umowy obejmującej zakres podstawowy zamówienia. Skorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji poprzez zwiększenie zakresu nie wymaga sporządzenia aneksu do umowy. Po uruchomieniu prawa opcji poprzez zwiększenie zakresu zamówienia, Wykonawca jest zobowiązany do rozpoczęcia świadczenia usług na podstawie jednostronnego pisemnego oświadczenia Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji. Korzystanie z prawa opcji przez Zamawiającego może być dokonane jednorazowo na całą wartość zamówienia opcjonalnego lub w częściach – w miarę potrzeby. W przypadku opcji zwiększającej zakres zamówienia uruchamianej w częściach, Zamawiający będzie składał Wykonawcy kolejne oświadczenia. Zamawiający zastrzega, że zamówienie objęte prawem opcji będzie realizowane na warunkach zamówienia podstawowego, zgodnie z postanowieniami umowy oraz SWZ. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji (zwiększającej), Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie za ilości faktycznie odebranych odpadów komunalnych. Wynagrodzenie Wykonawcy za realizację usługi objętej prawem opcji zostanie wyliczone na zasadach przewidzianych umową oraz na podstawie cen jednostkowych wskazanych w ofercie oraz umowie o zamówienie z odpowiednim uwzględnieniem art. 632 § 2 ustawy Kodeks cywilny oraz klauzul waloryzacyjnych przewidzianych w umowie.