420547-2026 - Wettbewerb
Schweden – Versicherungsmakler- und -agenturdienste – Hemförsäkring Allmännyttan
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hemförsäkring Allmännyttan
Beschreibung: Upphandlingen avser ramavtal för hemförsäkring till hyresgäster hos HBVs avropsberättigade medlemmar inom allmännyttan. Försäkringslösningen ska tillhandahållas av försäkringsgivare i samarbete med försäkringsförmedlare och avropas genom förnyad konkurrensutsättning. Ramavtalet ska även möjliggöra skadeförebyggande, trygghetsskapande och sociala hållbarhetsinsatser i samverkan med medlemsbolagen.
Interne Kennung: 26-193
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66518000 Versicherungsmakler- und -agenturdienste
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hemförsäkring Allmännyttan
Intern identifierare: 26-193
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000