42140-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af storentreprisekontrakt SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af storentreprisekontrakt SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
BeschreibungSlagelse Kommune udbyder storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen i forbindelse med opførelse af Trelleborg Den Genskabte Borg, beliggende Trelleborg Allé 4, Slagelse. Med projektet Den Genskabte Borg opføres en rekonstruktion af Harald Blåtands Trelleborg. Rekonstruktionen omfatter et udsnit af den oprindelige borg med vold, palisade, voldgrav, bro, port, plankeveje, tre langhuse samt ny servicebygning og lift. Storentreprisekontrakten vil blive tildelt til dén tilbudsgiver, der har afgivet den laveste pris. Storentreprisekontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til storentreprisekontrakt med bilag samt eventuelle tilpasninger som følge af spørgsmål/svar og rettelsesblade. Projektet udbydes i 2 storentrepriser SE1 - anlægsentreprise og SE2 - tømrerentreprise. Storentreprise SE1 for anlæg (denne udbudte storentreprisekontrakt) skal anlægge og drifte den fælles byggeplads, udføre terræn- og funderingsarbejder til bro, gang-bro, elevatortårn, portgennemskæring og til langhuse, alle installationer i terræn og i bygninger, plankevej og indre palisade samt stier og gartnerarbejde. Desuden udføre ny servicebygning, lift, gangbro og trappe, sprinklercentral, sprinkling af langhuse og ABA i langhuse. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste.
Interne KennungUdbud af storentreprisekontrakt SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud med prækvalifikation efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver vil prækvalificere 5 ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele storentreprisekontrakten til økonomiske aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav, og som ikke er omfattet af de angivne udelukkelsesgrunde (Ordregiver vil dog naturligvis iagttage proceduren for "self-cleaning", jf. udbudslovens § 138, hvis der er grundlag for dette).
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelUdbud af storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
BeschreibungSlagelse Kommune udbyder storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen i forbindelse med opførelse af Trelleborg – Den Genskabte Borg, beliggende Trelleborg Allé 4, Slagelse. Aftalegrundlaget er AB92. Med projektet Den Genskabte Borg opføres en rekonstruktion af Harald Blåtands Trelleborg. Rekonstruktionen omfatter et udsnit af den oprindelige borg med vold, palisade, voldgrav, bro, port, plankeveje, tre langhuse samt ny servicebygning og lift. Udsnittet opføres 1:1 med formålet at give besøgende en fornemmelse af, hvordan livet som vikingekriger har været under Harald Blåtand. Ambitionen med Den Genskabte Borg er at fortælle Trelleborgs historie og borgens arkæologiske baggrund i nye autentiske rammer med en levendegørelse af formidling og aktiviteter for både børn og voksne. Projektet omfatter overordnet set følgende faciliteter, der skal fordeles mellem SE1 - anlægsentreprenør og SE2 - tømrerentreprenør i særskilte storentrepriser (særskilte udbud): Storentreprise SE1 – anlæg (denne udbudte storentreprisekontrakt): Storentreprisen for anlæg skal anlægge og drifte den fælles byggeplads, udføre terræn- og funderingsarbejder til bro, gangbro, elevatortårn, portgennemskæring og til langhuse, alle installationer i terræn og i bygninger, plankevej og indre palisade samt stier og gartnerarbejde. Desuden udføre ny servicebygning, lift, gangbro og trappe, sprinklercentral, sprinkling af langhuse og ABA i langhuse. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste. Storentreprise SE2 - tømrer: Storentreprisen for tømrer skal tilvejebringe al tømmer til ydre palisade, port, langhuse og broer samt udføre beklædning af ydre palisade, port, tre komplette langhuse, træbro over voldgrav og over portgennemskæring. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste.
Interne KennungUdbud af storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er ingen optioner.