42140-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af storentreprisekontrakt SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
OJ S 13/2026 20/01/2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungSlagelse Kommune
E-Mailtta@overbyen.dk
Rechtsform des ErwerbersLokale Gebietskörperschaft
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersFreizeit, Sport, Kultur und Religion
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelUdbud af storentreprisekontrakt SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
BeschreibungSlagelse Kommune udbyder storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen i forbindelse med opførelse af Trelleborg Den Genskabte Borg, beliggende Trelleborg Allé 4, Slagelse. Med projektet Den Genskabte Borg opføres en rekonstruktion af Harald Blåtands Trelleborg. Rekonstruktionen omfatter et udsnit af den oprindelige borg med vold, palisade, voldgrav, bro, port, plankeveje, tre langhuse samt ny servicebygning og lift. Storentreprisekontrakten vil blive tildelt til dén tilbudsgiver, der har afgivet den laveste pris. Storentreprisekontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til storentreprisekontrakt med bilag samt eventuelle tilpasninger som følge af spørgsmål/svar og rettelsesblade. Projektet udbydes i 2 storentrepriser SE1 - anlægsentreprise og SE2 - tømrerentreprise. Storentreprise SE1 for anlæg (denne udbudte storentreprisekontrakt) skal anlægge og drifte den fælles byggeplads, udføre terræn- og funderingsarbejder til bro, gang-bro, elevatortårn, portgennemskæring og til langhuse, alle installationer i terræn og i bygninger, plankevej og indre palisade samt stier og gartnerarbejde. Desuden udføre ny servicebygning, lift, gangbro og trappe, sprinklercentral, sprinkling af langhuse og ABA i langhuse. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste.
Kennung des Verfahrens900c6483-18d7-4cd6-a699-fff97cef3dcd
Interne KennungUdbud af storentreprisekontrakt SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud med prækvalifikation efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver vil prækvalificere 5 ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele storentreprisekontrakten til økonomiske aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav, og som ikke er omfattet af de angivne udelukkelsesgrunde (Ordregiver vil dog naturligvis iagttage proceduren for "self-cleaning", jf. udbudslovens § 138, hvis der er grundlag for dette).
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten
2.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftTrelleborg Allé 4  
StadtSlagelse
Postleitzahl4200
Land, Gliederung (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDänemark
Zusätzliche InformationenUdvidelse af Vikingeborgen Trelleborg
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Zusätzliche InformationenUdbudsprocessen afvikles fuldt ud elektronisk i Byggeweb. Deltagelse i udbudsprocessen og adgang til udbudsmaterialet kræver online-registrering. Det er gratis at oprette sig som bruger. Ansøgning om deltagelse i udbuddet, tilbudsafgivelse samt al kommunikation mellem ansøgere/tilbudsgivere og Ordregiver vedrørende dette udbud skal foregå elektronisk via Byggeweb. Alle henvendelser til Ordregiver vedrørende udbuddet skal være skriftlige og på dansk. Ansøgere, der ønsker at deltage i udbuddet, skal indgive ansøgning om prækvalifikation. Ansøgning skal være på dansk og udgøres af et udfyldt ESPD. Hvis ansøger er en sammenslutning af økonomiske aktører og/eller ansøger baserer sit tilbud på en eller flere andre enheders kapacitet skal ansøgningen indeholde et udfyldt ESPD fra hver økonomisk/støttende enhed. ESPD’et udfyldes via en integreret ESPD-service på Byggeweb. I forbindelse med prækvalifikationen vil Ordregiver udvælge de 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Hvis færre end 5 ansøgere opfylder de fastsatte egnethedskrav i udbudsbetingelsernes afsnit 6.3.3 og ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 6.3.2, vil Ordregiver alene prækvalificere disse. Ordregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134 a-136, og/eller en eller flere af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Det vil derudover medføre udelukkelse fra udbudsproceduren, hvis en tilbudsgiver er omfattet af forbuddet i artikel 5k, stk. 1, i EU-forordning 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, som ændret ved forordning (EU) 2022/576, (EU) 2022/1269 og (EU) 2023/1214 om forbuddet mod at tildele offentlige kontrakter, der er omfattet af udbudsdirektiverne, til bl.a. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland m.v. Krav til dokumentation fremgår af afsnit 10 i udbudsbetingelserne. Ordregiver udbetaler ikke vederlag til tilbudsgiverne.
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
Anzuwendende grenzübergreifende RechtsvorschriftUdbud efter udbudsloven
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachung
KorruptionOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 1 nr. 2.
BetrugOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 1 nr. 3.
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 1 nr. 4.
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 1 nr. 5.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 1 nr. 6.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 3 og/eller udelukkelsesgrunden i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 6.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §135, stk. 3 og/eller udelukkelsesgrunden i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 6.
KonkursOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2.
ZahlungsunfähigkeitOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2.
VergleichsverfahrenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2.
Der Zahlungsunfähigkeit vergleichbare Lage gemäß nationaler RechtsvorschriftenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2.
Verwaltung der Vermögenswerte durch einen InsolvenzverwalterOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2.
Einstellung der gewerblichen TätigkeitOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2.
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §136, nr. 4.
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §136 nr. 1.
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §136 nr. 2.
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §136 nr. 3.
Rein innerstaatliche AusschlussgründeOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunde i udbudslovens §134a.
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungOrdregiver vil udelukke ansøger fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af udelukkelsesgrunden i udbudslovens §137, stk. 1 nr. 2
5. Los
5.1.
LosLOT-0001
TitelUdbud af storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
BeschreibungSlagelse Kommune udbyder storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen i forbindelse med opførelse af Trelleborg – Den Genskabte Borg, beliggende Trelleborg Allé 4, Slagelse. Aftalegrundlaget er AB92. Med projektet Den Genskabte Borg opføres en rekonstruktion af Harald Blåtands Trelleborg. Rekonstruktionen omfatter et udsnit af den oprindelige borg med vold, palisade, voldgrav, bro, port, plankeveje, tre langhuse samt ny servicebygning og lift. Udsnittet opføres 1:1 med formålet at give besøgende en fornemmelse af, hvordan livet som vikingekriger har været under Harald Blåtand. Ambitionen med Den Genskabte Borg er at fortælle Trelleborgs historie og borgens arkæologiske baggrund i nye autentiske rammer med en levendegørelse af formidling og aktiviteter for både børn og voksne. Projektet omfatter overordnet set følgende faciliteter, der skal fordeles mellem SE1 - anlægsentreprenør og SE2 - tømrerentreprenør i særskilte storentrepriser (særskilte udbud): Storentreprise SE1 – anlæg (denne udbudte storentreprisekontrakt): Storentreprisen for anlæg skal anlægge og drifte den fælles byggeplads, udføre terræn- og funderingsarbejder til bro, gangbro, elevatortårn, portgennemskæring og til langhuse, alle installationer i terræn og i bygninger, plankevej og indre palisade samt stier og gartnerarbejde. Desuden udføre ny servicebygning, lift, gangbro og trappe, sprinklercentral, sprinkling af langhuse og ABA i langhuse. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste. Storentreprise SE2 - tømrer: Storentreprisen for tømrer skal tilvejebringe al tømmer til ydre palisade, port, langhuse og broer samt udføre beklædning af ydre palisade, port, tre komplette langhuse, træbro over voldgrav og over portgennemskæring. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste.
Interne KennungUdbud af storentreprisekontrakt for SE1 - anlægsentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er ingen optioner.
5.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftTrelleborg Allé 4  
StadtSlagelse
Postleitzahl4200
Land, Gliederung (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Laufzeit20 Monate
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
Diese Auftragsvergabe ist auch für kleine und mittlere Unternehmen (KMU) geeignetja
Zusätzliche InformationenVarigheden af kontrakten er vejledende angivet til 20 måneder eksklusiv entreprenørens deltagelse i 1-års og 5-års eftersyn.
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der EignungskriterienBekanntmachung
KriteriumDurchschnittlicher Jahresumsatz
Beschreibung des EignungskriteriumsOrdregiver stiller følgende minimumskrav til ansøgers økonomiske og finansielle formåen: Ansøger skal have en gennemsnitlig nettoomsætning på minimum DKK 30 mio. i de ved ansøgningsfristen tre senest afsluttede og reviderede regnskabsår. Oplysningerne om ansøgers gennemsnitlige nettoomsætning udfyldes i ESPD del IV, afsnit B, i feltet ”Gennemsnitlig årsomsætning”. Hvis ansøger er en sammenslutning af virksomheder, og/eller hvis ansøger baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, er det ansøgers og enhedernes samlede formåen, der skal opfylde kravene til egnethed.
Anhand der Kriterien werden die Bewerber ausgewählt, die zur zweiten Phase des Verfahrens eingeladen werden sollen

KriteriumFinanzkennzahlen
Beschreibung des EignungskriteriumsOrdregiver stiller følgende minimumskrav til ansøgers økonomiske og finansielle formåen: Ansøger skal have en egenkapital på minimum DKK 10 mio. i det ved ansøgningsfristen senest afsluttede og reviderede regnskabsår. Oplysningerne om ansøgers egenkapital og soliditetsgrad udfyldes i ESPD del IV, afsnit B, i feltet ”Finansielle nøgletal”. Hvis ansøger er en sammenslutning af virksomheder, og/eller hvis ansøger baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, er det ansøgers og enhedernes samlede formåen, der skal opfylde kravene til egnethed.
Anhand der Kriterien werden die Bewerber ausgewählt, die zur zweiten Phase des Verfahrens eingeladen werden sollen

KriteriumFinanzkennzahlen
Beschreibung des EignungskriteriumsOrdregiver stiller følgende minimumskrav til ansøgers økonomiske og finansielle formåen: Ansøger skal have en soliditetsgrad ((egenkapital / aktiver i alt) x 100) på minimum 20 procent i det ved ansøgningsfristen senest afsluttede og reviderede regnskabsår. Oplysningerne om ansøgers egenkapital og soliditetsgrad udfyldes i ESPD del IV, afsnit B, i feltet ”Finansielle nøgletal”. Hvis ansøger er en sammenslutning af virksomheder, og/eller hvis ansøger baserer sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, er det ansøgers og enhedernes samlede formåen, der skal opfylde kravene til egnethed.
Anhand der Kriterien werden die Bewerber ausgewählt, die zur zweiten Phase des Verfahrens eingeladen werden sollen

KriteriumReferenzen zu bestimmten Arbeiten
Beschreibung des EignungskriteriumsOrdregiver stiller følgende to minimumskrav til ansøgers tekniske og faglige formåen: • At ansøger har mindst 1 reference, der dokumenterer erfaring med opførelse (afleveret) af tilsvarende eller sammenligneligt anlæg (byggeri) i forbindelse med museer eller tilsvarende opgaver som fx historiske rekonstruktioner, bevaringsværdigt/fredet byggeri eller fortidsminder. • At ansøger har mindst 1 reference, der dokumenterer erfaring med koordinering med anden udførende/entreprenør fra tilsvarende eller sammenligneligt anlæg (byggeri). Én reference kan bruges til at opfylde begge minimumskrav, men der kan også anvendes to forskellige referencer til at opfylde de to minimumskrav. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, og/eller hvis tilbudsgiver baserer sig på andre enheders tekniske og faglige formåen, er det tilbudsgiver og enhedernes samlede formåen, der skal opfylde kravene til egnethed.
Anhand der Kriterien werden die Bewerber ausgewählt, die zur zweiten Phase des Verfahrens eingeladen werden sollen

KriteriumReferenzen zu bestimmten Arbeiten
Beschreibung des EignungskriteriumsTil brug for udvælgelsen må ansøgningen indeholde maksimalt 3 referencer. Ansøger skal i ESPD del IV, afsnit C, (Feltet ’For så vidt angår bygge- og anlægskontrakter: udførelse af arbejde af den anførte type’), angive sine referencer (maksimalt 3 stk.), der vedrører igangværende eller afsluttede projekter inden for de seneste fem (5) år regnet fra ansøgningsfristen. Ved ”afsluttet” forstås, at projektet er afleveret før ansøgningsfristen. Ansøger bedes for hver reference oplyse om følgende: • Projektets navn og adresse • Kundens navn og kontaktperson, inkl. kontaktdata • Type anlæg/byggeri inkl. m2-angivelse • Udførelsestidspunkt, herunder om opgaven er igangværende eller om opgaven er afsluttet (afleveret). Hvis opgaven er igangværende, bedes ansøger angive, hvilke faser, der på tidspunktet for ansøgningsfristen er udført. • Kontraktværdi • Entrepriseform • Ansøgers rolle i projektet. Referencer må gerne vedrøre igangværende projekter, dog skal igangværende projekter som minimum være under udførelse for det arbejde, som referencen skal gælde for. Det accepteres, at referencerne afleveres i et separat dokument frem for i ESPD’et. Hver reference må maksimalt fylde to (2) A4-sider. Hvis referencen overstiger to (2) A4-sider, vil Ordregiver kun tage de første to (2) A4-sider i betragtning. Da udvælgelsen af de 5 bedst egnede ansøgere foretages på baggrund af de referencer, som ansøger har oplyst i ESPD’et eller et bilag hertil, opfordres ansøger til at sikre sig, at referencerne beskriver de forhold, som Ordregiver i udbudsbetingelsernes afsnit 6.4.1 vil tillægge vægt i forbindelse med udvælgelsen. Fremlægger ansøger flere end 3 referencer, kan ansøger alene forvente, at de 3 førstnævnte referencer vil blive vurderet, herunder tillagt vægt i udvælgelsen, jf. udbudbetingelsernes afsnit 6.4.1. Dette gælder også, hvis ansøger er en sammenslutning af økonomiske aktører, og/eller hvis ansøger har baseret sin ansøgning på en eller flere andre enheders tekniske og faglige formåen. I forbindelse med prækvalifikationen vil Ordregiver udvælge de 5 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Hvis færre end 5 ansøgere opfylder de fastsatte egnethedskrav i udbudsbetingelsernes afsnit 6.3.3 og ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 6.3.2, vil Ordregiver alene prækvalificere disse. Er der flere end 5 ansøgere, som opfylder Ordregivers krav til udelukkelse og egnethed, vil Ordregiver udvælge de 5 ansøgere, der efter Ordregivers vurdering er bedst egnede til at udføre storentreprisekontrakten på baggrund af kriteriet: De mest relevante referencer. Udvælgelsen sker på baggrund af de referencer, som ansøger har angivet, jf. udbudsbetingelsernes pkt. 6.3.3. Ved bedømmelsen af referencerne vil Ordregiver lægge vægt på, i hvor høj grad ansøgers udførte arbejde i de leverede referencer er sammenligneligt med den pågældende udbudte storentreprisekontrakt, herunder om - og i givet fald i hvilket omfang - referencen godtgør erfaring med: a. Anlæg (Byggeri) og idriftsættelse af entreprisearbejder svarende til det udbudte projekt. b. Håndtering af samarbejdsproces og grænsefladehåndtering med andre entreprenør eller leverandører i et projekt svarende til det udbudte projekt. Én reference kan bruges til at opfylde begge kategorier. Referencerne, der inddrages i vurderingen af de mest relevante referencer i udbudsbetingelsernes afsnit 6.4.1, må gerne vedrøre igangværende projekter. Afleverede projekter og projekter med en høj færdiggørelsesgrad vægtes således højere end projekter, der har en lavere færdiggørelsesgrad. Bedømmelsen sker desuden ud fra ansøgers – eller hvis relevant støttevirksomhed(er)s – rolle i forhold til referencens udførelse. Ansøgere, som Ordregiver udvælger til at deltage i tilbudsafgivelsen, vil modtage en opfordring til at afgive tilbud via Byggeweb.
Anhand der Kriterien werden die Bewerber ausgewählt, die zur zweiten Phase des Verfahrens eingeladen werden sollen
Informationen über die zweite Phase eines zweiphasigen Verfahrens
Mindestzahl der zur zweiten Phase des Verfahrens einzuladenden Bewerber5
Höchstzahl der zur zweiten Phase des Verfahrens einzuladenden Bewerber5
Das Verfahren wird in mehreren aufeinanderfolgenden Phasen durchgeführt. In jeder Phase können einige Teilnehmer ausgeschlossen werden
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtPreis
BezeichnungPris
BeschreibungEn udfyldt og underskrevet tilbudsliste med tilbudsgivers priser. Ordregiver vil tildele storentreprisekontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet den laveste pris.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl100
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Sprachen, in denen die Auftragsunterlagen offiziell verfügbar sindDänisch
Frist für die Anforderung zusätzlicher Informationen17/02/2026 17:00:00 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://www.byggeweb.dk/controller?cmd=tender.public.list
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Verfahrensbedingungen
Voraussichtliches Datum der Absendung der Aufforderungen zur Angebotseinreichung30/03/2026
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://www.byggeweb.dk/controller?cmd=tender.public.list
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Teilnahmeanträge05/03/2026 17:00:00 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
Finanzielle VereinbarungFakturering skal ske elektronisk via kommunens EAN nummer.
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort, Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmtSlagelse Kommune
Organisation, die Angebote bearbeitetSlagelse Kommune
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungSlagelse Kommune
Registrierungsnummer29189715
AbteilungBettina Müller Rugaard
PostanschriftRådhuspladsen 11
StadtSlagelse
Postleitzahl4200
Land, Gliederung (NUTS)Vest- og Sydsjælland (DK022)
LandDänemark
KontaktpersonTroels Thor Axelsen
E-Mailtta@overbyen.dk
Telefon+45 2237 5451
Endpunkt für den Informationsaustausch (URL)https://www.slagelse.dk
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt
Organisation, die Angebote bearbeitet
8.1.
ORG-0002
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNaevnenes Hus, Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
Kontaktpersonhttps://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 72405600
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-0003
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Byen København (DK011)
LandDänemark
KontaktpersonKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 41715000
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung38f08740-9b56-43ea-adae-a1f5cfc6c9d0  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung19/01/2026 09:19:20 (UTC+01:00) Mitteleuropäische Zeit, Westeuropäische Sommerzeit
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung42140-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe13/2026
Datum der Veröffentlichung20/01/2026