421574-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Tillæg til A19x-kontrakter vedr. skift af delindeks for løn
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTillæg til A19x-kontrakter vedr. skift af delindeks for løn
BeschreibungTrafikselskabet Movia har identificeret et behov for at tilpasse indekseringsmekanismen for delindeks for løn i kontrakterne indgået efter udbud af almindelig rutekørsel – A19x. Trafikselskabet Movia har for de samme kontrakter, og efter grundige undersøgelser og dialog med markedet, tidligere skiftet delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer ("Tillægsaftale 1"), da der på grund af den tekniske håndtering af den høje inflation ved Danmarks Statistiks beregning af ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret havde vist sig at være en betydelig forskel mellem udviklingen i ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og udviklingen i operatørernes faktiske lønomkostninger. Det betød, at indekset i strid med sit formål ikke tog tilstrækkelig højde for den reelle stigning i operatørernes lønomkostninger. Sidenhen er ILON12-indekset desuden ophørt. Indeksudskiftningen skete med 3. kvartal 2024 som konverteringstidspunkt. Indeksudskiftningen har vist sig utilstrækkelig, idet SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, siden Parterne indgik Tillægsaftale 1 har udviklet sig betydeligt svagere end operatørernes faktiske lønomkostninger. Dette medfører, i) at operatørerne allerede har realiseret tab, ii) at dette tab vil fortsætte med at vokse i kontrakternes løbetid og iii) at kontrakterne således vil blive nødlidende for operatørerne, hvilket påfører disse en reel risiko for at måtte opgive kontrakterne, hvorefter Trafikselskabet Movia vil stå uden kritisk operatørdækning og med et alvorligt forsyningssikkerhedsproblem. Baggrunden for konklusionerne herom er analyser udarbejdet af tredjepart, herunder både analyse af det tab, som opstår, og en følsomhedsanalyse, der omfatter forskellige scenarier for den fremtidige forskel mellem udviklingen i SBLON1 og operatørernes faktiske lønomkostninger. På den baggrund, har Trafikselskabet Movia foretaget nye vurderinger af, hvordan den reelle udvikling i lønomkostninger kan afspejles i indekseringen. Også til brug for dette har Trafikselskabet Movia af tredjepart fået udarbejdet analyser. Med afsæt i disse omstændigheder har Trafikselskabet Movia vurderet det nødvendigt at foretage yderligere tilpasninger af kontrakternes indeksering.
Interne KennungA19x
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
LosLOT-0001
TitelTillægsaftale til A19x-XI
BeschreibungFor så vidt angår enhederne A191191 og A191192 påtænker Trafikselskabet Movia at ændre kontrakternes indeksregulering i to trin, således at kontrakterne i 2026 indekseres efter SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, med juni 2023 som konverteringstidspunkt mellem ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer. Med virkning fra 2027 udskiftes indekset til Dansk Industris ”Lønindeks for DA-området” (”DALON”), der således alene skal have virkning fremadrettet. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med det oprindelige udbudsgrundlag og formålet med det i kontrakterne fastlagte indeks. I overensstemmelse hermed vil det være data fra det overenskomstdækkede arbejdsgiver/arbejdstager-område, der anvendes i det fremadrettet gældende delindeks for løn. For at sikre at operatørerne ikke overkompenseres, indeholder den påtænkte tillægsaftale med busoperatørerne vilkår om efterregulering, som ved periodisk efterregulering hver 24. måned sikrer, at operatørerne ikke opnår en bedre betaling end efter udviklingen i AKT-overenskomsten. Værdien af den påtænkte ændring vil have en marginal procentuel betydning i forhold til kontrakternes samlede omsætning. Det er på dette grundlag Trafikselskabet Movias opfattelse, at udskiftningen fra SBLON1 til DALON og udskiftningen af tidspunkt for konvertering af delindeks hverken hver for sig eller samlet udgør en væsentlig ændring af kontrakterne jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) artikel 89, stk. 4. Selv hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c, idet Trafikselskabet Movia for det første ikke kunne forudse, at det oprindelige indeks ville ophøre, og for det andet ikke kunne forudse, at skiftet til SBLON1 med 3. kvartal 2024 som konverteringstidspunkt for delindeks for løn, ville medføre et omkostningsindeks, som i realiteten ikke på nogen måde kunne tage højde for den overenskomstaftalte lønudvikling, og dermed omkostningsudvikling, som et omkostningsindeks ellers på en balanceret måde skulle. Den påtænkte tilpasning er dermed nødvendig for at sikre, at indekset er egnet efter sit formål.
Interne KennungA19x-XI
LosLOT-0002
TitelTillægsaftale til A19x-XII
BeschreibungFor så vidt angår enhederne A191293, A191294 og A191295 påtænker Trafikselskabet Movia at ændre kontrakternes indeksregulering i to trin, således at kontrakterne i 2026 indekseres efter SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, med juni 2023 som konverteringstidspunkt mellem ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer. Med virkning fra 2027 udskiftes indekset til Dansk Industris ”Lønindeks for DA-området” (”DALON”), der således alene skal have virkning fremadrettet. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med det oprindelige udbudsgrundlag og formålet med det i kontrakterne fastlagte indeks. I overensstemmelse hermed vil det være data fra det overenskomstdækkede arbejdsgiver/arbejdstager-område, der anvendes i det fremadrettet gældende delindeks for løn. For at sikre at operatørerne ikke overkompenseres, indeholder den påtænkte tillægsaftale med busoperatørerne vilkår om efterregulering, som ved periodisk efterregulering hver 24. måned sikrer, at operatørerne ikke opnår en bedre betaling end efter udviklingen i AKT-overenskomsten. Værdien af den påtænkte ændring vil have en marginal procentuel betydning i forhold til kontrakternes samlede omsætning. Det er på dette grundlag Trafikselskabet Movias opfattelse, at udskiftningen fra SBLON1 til DALON og udskiftningen af tidspunkt for konvertering af delindeks hverken hver for sig eller samlet udgør en væsentlig ændring af kontrakterne jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) artikel 89, stk. 4. Selv hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c, idet Trafikselskabet Movia for det første ikke kunne forudse, at det oprindelige indeks ville ophøre, og for det andet ikke kunne forudse, at skiftet til SBLON1 med 3. kvartal 2024 som konverteringstidspunkt for delindeks for løn, ville medføre et omkostningsindeks, som i realiteten ikke på nogen måde kunne tage højde for den overenskomstaftalte lønudvikling, og dermed omkostningsudvikling, som et omkostningsindeks ellers på en balanceret måde skulle. Den påtænkte tilpasning er dermed nødvendig for at sikre, at indekset er egnet efter sit formål.
Interne KennungA19x-XII
LosLOT-0003
TitelTillægsaftale til A19x-XIII
BeschreibungFor så vidt angår enhederne A191396 og A191397 påtænker Trafikselskabet Movia at ændre kontrakternes indeksregulering i to trin, således at kontrakterne i 2026 indekseres efter SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, med juni 2023 som konverteringstidspunkt mellem ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer. Med virkning fra 2027 udskiftes indekset til Dansk Industris ”Lønindeks for DA-området” (”DALON”), der således alene skal have virkning fremadrettet. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med det oprindelige udbudsgrundlag og formålet med det i kontrakterne fastlagte indeks. I overensstemmelse hermed vil det være data fra det overenskomstdækkede arbejdsgiver/arbejdstager-område, der anvendes i det fremadrettet gældende delindeks for løn. For at sikre at operatørerne ikke overkompenseres, indeholder den påtænkte tillægsaftale med busoperatørerne vilkår om efterregulering, som ved periodisk efterregulering hver 24. måned sikrer, at operatørerne ikke opnår en bedre betaling end efter udviklingen i AKT-overenskomsten. Værdien af den påtænkte ændring vil have en marginal procentuel betydning i forhold til kontrakternes samlede omsætning. Det er på dette grundlag Trafikselskabet Movias opfattelse, at udskiftningen fra SBLON1 til DALON og udskiftningen af tidspunkt for konvertering af delindeks hverken hver for sig eller samlet udgør en væsentlig ændring af kontrakterne jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) artikel 89, stk. 4. Selv hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c, idet Trafikselskabet Movia for det første ikke kunne forudse, at det oprindelige indeks ville ophøre, og for det andet ikke kunne forudse, at skiftet til SBLON1 med 3. kvartal 2024 som konverteringstidspunkt for delindeks for løn, ville medføre et omkostningsindeks, som i realiteten ikke på nogen måde kunne tage højde for den overenskomstaftalte lønudvikling, og dermed omkostningsudvikling, som et omkostningsindeks ellers på en balanceret måde skulle. Den påtænkte tilpasning er dermed nødvendig for at sikre, at indekset er egnet efter sit formål.
Interne KennungA19x-XIII