421690-2026 - Ergebnis
Polen – Kreditgewährung – Usługa bankowa w zakresie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Gruta na 2026 rok i spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUsługa bankowa w zakresie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Gruta na 2026 rok i spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest usługa bankowa w zakresie zaciągnięcia kredytu długoterminowego złotówkowego w kwocie: 4.700.000,00 zł (słownie: cztery miliony siedemset tysięcy zero groszy), który zostanie przeznaczony na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Gruta na 2026 rok i spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów, związanych z realizacją wydatków majątkowych. Szczegółowe informacje zawiera załącznik nr 10. 2. Ostateczny termin uruchomienia kredytu upływa 31 grudnia 2026 r. 3. Kredyt udzielony zostanie na okres do dnia 30.11.2040 r. Podany termin oznacza czas postawienia do dyspozycji Zamawiającego wszelkich transz kredytu a następnie okres jego spłaty wraz z obsługą. 4. Wypłata kredytu nastąpi w terminach i transzach dostosowanych do potrzeb Zamawiającego na podstawie pisemnych dyspozycji płatniczych Zamawiającego. Uruchomienie kredytu (transzy kredytu) nastąpi maksymalnie w piątym dniu roboczym przypadającym po dniu złożenia Wykonawcy pisemnej dyspozycji płatniczej Zamawiającego o uruchomienie kredytu (transzy kredytu). Pisemna dyspozycja Zamawiającego o uruchomienie kredytu zostanie złożona Wykonawcy osobiście lub drogą elektroniczną, w placówce banku lub na adres email wskazany w umowie w sprawie niniejszego zamówienia publicznego. Uruchomienie kredytu nastąpi poprzez przekazanie środków na rachunek Gminy Gruta nr 60 9484 1033 2306 1600 2219 0001. 5. Udzielenie kredytu przez Wykonawcę i podpisanie umowy kredytowej nie może zobowiązywać Zamawiającego do przeniesienia jego rachunków bankowych do Wykonawcy. 6. Zamawiający będzie wykorzystywał kredyt w walucie polskiej w formie bezgotówkowej z przeznaczeniem i do wysokości udzielonego mu kredytu. 7. Prawne zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu stanowić będzie weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, który zostanie wystawiony przez Zamawiającego do wysokości zadłużenia. 8. Koszt kredytu (odsetki należne Wykonawcy) stanowić będzie jego zmienne oprocentowanie ustalone według stawki bazowej WIBOR 3M powiększonej o stałą marżę. Marża Wykonawcy określona w stopach procentowych w stosunku rocznym będzie stała przez cały okres obowiązywania umowy z Wykonawcą i nie podlega zmianie. 9. Jedynym wynagrodzeniem należnym Wykonawcy z tytułu wykonania niniejszego zamówienia będzie koszt kredytu określony w ust. 8. Nie dopuszcza się jakichkolwiek innych prowizji i opłat dodatkowych. 10. Stawka bazowa WIBOR 3M ustalana będzie przez Wykonawcę wg notowania w ostatnim, dniu roboczym miesiąca poprzedzającego okres, za jaki naliczane są odsetki. 11. Karencja w spłacie rat kapitału będzie do dn. 30.03.2028 r. (karencja jest liczona do dnia poprzedzającego dzień pierwszej spłaty raty kapitałowej). 1) Spłata odsetek następować będzie: - w okresach miesięcznych w wysokości i terminach określonych w notach odsetkowych przesyłanych do Zamawiającego przez Wykonawcę, na co najmniej 5 dni roboczych przed terminem ich spłaty. - odsetki naliczane będą od kwoty faktycznie wykorzystanego i pozostałego do spłaty kredytu. 2) Jeżeli termin spłaty kredytu lub odsetek upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy, albo niebędącym dniem roboczym dla Zamawiającego, spłata kredytu lub odsetek może nastąpić w ostatnim dniu roboczym dla Zamawiającego w danym miesiącu. 3) Za dzień dokonania spłaty rat kredytu i odsetek uważa się dzień uznania rachunku bankowego Zamawiającego kwotą przypadającą do spłaty. 12. Zamawiający zastrzega sobie: 1) możliwość nie wykorzystania kredytu bądź wykorzystania w kwocie niższej niż 4.700.000,00 zł, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów (opłat, prowizji). 2) prawo do wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, po uprzednim wydaniu dyspozycji o wcześniejszej spłacie. Odsetki naliczane będą wówczas tylko za okres i od kwoty faktycznego zadłużenia. W takim przypadku strony ustalą nowy harmonogram spłaty kredytu i dokonane ustalenia zapiszą w formie aneksu do umowy. Wykonawca zobowiązany będzie do podpisania stosownego aneksu do umowy w termie 21 dni od daty otrzymania wniosku Zamawiającego. 3) możliwość przesunięcia spłaty kolejnych rat kredytu w poszczególnych latach w przypadku nie uzyskania wskaźnika spłaty z art. 243 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009r. (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 1420 ze zm.) bez dodatkowych kosztów. W takim przypadku strony ustalą nowy harmonogram spłaty kredytu i dokonane ustalenia zapiszą w formie aneksu do umowy. Wykonawca zobowiązany będzie do podpisania stosownego aneksu do umowy w termie 21 dni od daty otrzymania wniosku Zamawiającego. 4) Wykonawca, będzie zobligowany do złożenia projektu umowy zawierającego istotne postanowienia Zamawiającego dotyczące przedmiotu zamówienia. IV. INFORMACJE, O KTÓRYCH MOWA W ART. 134 UST. 2 PKT 2, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18 USTAWY PZP. 1. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych. Zamawiający nie dzieli bieżącego postępowania na części, ponieważ z uwagi na specyfikę przedmiotowe zamówienie ze względów technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych tworzy nierozerwalną całość. 2. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych. 3. Zamawiający nie przewiduje wymagań w zakresie zatrudnienia osób, o których mowa w art. 96 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp. 4. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy Pzp. 5. Zamawiający przewiduje zastosowanie tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, tj. Zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 6. Zamawiający nie przewiduje udzielenia zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy Pzp. 7. Zamawiający nie wymaga złożenia oferty po uprzednim odbyciu wizji lokalnej lub sprawdzeniu d
Vorherige Bekanntmachung134284-2026
Interne KennungRIR.271.1.2026.CC
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest usługa bankowa w zakresie zaciągnięcia kredytu długoterminowego złotówkowego w kwocie: 4.700.000,00 zł (słownie: cztery miliony siedemset tysięcy zero groszy), który zostanie przeznaczony na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Gruta na 2026 rok i spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów, związanych z realizacją wydatków majątkowych. Szczegółowe informacje zawiera załącznik nr 10. 2. Ostateczny termin uruchomienia kredytu upływa 31 grudnia 2026 r. 3. Kredyt udzielony zostanie na okres do dnia 30.11.2040 r. Podany termin oznacza czas postawienia do dyspozycji Zamawiającego wszelkich transz kredytu a następnie okres jego spłaty wraz z obsługą. 4. Wypłata kredytu nastąpi w terminach i transzach dostosowanych do potrzeb Zamawiającego na podstawie pisemnych dyspozycji płatniczych Zamawiającego. Uruchomienie kredytu (transzy kredytu) nastąpi maksymalnie w piątym dniu roboczym przypadającym po dniu złożenia Wykonawcy pisemnej dyspozycji płatniczej Zamawiającego o uruchomienie kredytu (transzy kredytu). Pisemna dyspozycja Zamawiającego o uruchomienie kredytu zostanie złożona Wykonawcy osobiście lub drogą elektroniczną, w placówce banku lub na adres email wskazany w umowie w sprawie niniejszego zamówienia publicznego. Uruchomienie kredytu nastąpi poprzez przekazanie środków na rachunek Gminy Gruta nr 60 9484 1033 2306 1600 2219 0001. 5. Udzielenie kredytu przez Wykonawcę i podpisanie umowy kredytowej nie może zobowiązywać Zamawiającego do przeniesienia jego rachunków bankowych do Wykonawcy. 6. Zamawiający będzie wykorzystywał kredyt w walucie polskiej w formie bezgotówkowej z przeznaczeniem i do wysokości udzielonego mu kredytu. 7. Prawne zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu stanowić będzie weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, który zostanie wystawiony przez Zamawiającego do wysokości zadłużenia. 8. Koszt kredytu (odsetki należne Wykonawcy) stanowić będzie jego zmienne oprocentowanie ustalone według stawki bazowej WIBOR 3M powiększonej o stałą marżę. Marża Wykonawcy określona w stopach procentowych w stosunku rocznym będzie stała przez cały okres obowiązywania umowy z Wykonawcą i nie podlega zmianie. 9. Jedynym wynagrodzeniem należnym Wykonawcy z tytułu wykonania niniejszego zamówienia będzie koszt kredytu określony w ust. 8. Nie dopuszcza się jakichkolwiek innych prowizji i opłat dodatkowych. 10. Stawka bazowa WIBOR 3M ustalana będzie przez Wykonawcę wg notowania w ostatnim, dniu roboczym miesiąca poprzedzającego okres, za jaki naliczane są odsetki. 11. Karencja w spłacie rat kapitału będzie do dn. 30.03.2028 r. (karencja jest liczona do dnia poprzedzającego dzień pierwszej spłaty raty kapitałowej). 1) Spłata odsetek następować będzie: - w okresach miesięcznych w wysokości i terminach określonych w notach odsetkowych przesyłanych do Zamawiającego przez Wykonawcę, na co najmniej 5 dni roboczych przed terminem ich spłaty. - odsetki naliczane będą od kwoty faktycznie wykorzystanego i pozostałego do spłaty kredytu. 2) Jeżeli termin spłaty kredytu lub odsetek upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy, albo niebędącym dniem roboczym dla Zamawiającego, spłata kredytu lub odsetek może nastąpić w ostatnim dniu roboczym dla Zamawiającego w danym miesiącu. 3) Za dzień dokonania spłaty rat kredytu i odsetek uważa się dzień uznania rachunku bankowego Zamawiającego kwotą przypadającą do spłaty. 12. Zamawiający zastrzega sobie: 1) możliwość nie wykorzystania kredytu bądź wykorzystania w kwocie niższej niż 4.700.000,00 zł, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów (opłat, prowizji). 2) prawo do wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, po uprzednim wydaniu dyspozycji o wcześniejszej spłacie. Odsetki naliczane będą wówczas tylko za okres i od kwoty faktycznego zadłużenia. W takim przypadku strony ustalą nowy harmonogram spłaty kredytu i dokonane ustalenia zapiszą w formie aneksu do umowy. Wykonawca zobowiązany będzie do podpisania stosownego aneksu do umowy w termie 21 dni od daty otrzymania wniosku Zamawiającego. 3) możliwość przesunięcia spłaty kolejnych rat kredytu w poszczególnych latach w przypadku nie uzyskania wskaźnika spłaty z art. 243 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009r. (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 1420 ze zm.) bez dodatkowych kosztów. W takim przypadku strony ustalą nowy harmonogram spłaty kredytu i dokonane ustalenia zapiszą w formie aneksu do umowy. Wykonawca zobowiązany będzie do podpisania stosownego aneksu do umowy w termie 21 dni od daty otrzymania wniosku Zamawiającego. 4) Wykonawca, będzie zobligowany do złożenia projektu umowy zawierającego istotne postanowienia Zamawiającego dotyczące przedmiotu zamówienia.