421877-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Elektrische Relais – „RELEE PENTRU CIRCUITUL DE CALE IN DOUA SECVENTE”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „RELEE PENTRU CIRCUITUL DE CALE IN DOUA SECVENTE”
Beschreibung: Schemele funcționale ale circuitelor de cale în două secvențe pe linii electrificate au în componenţa lor relee de cale de impulsuri (tip IMVS- pentru transmiterea în impulsuri a tensiunii de alimentare a circuitelor de cale) și relee transmițătoare (tip TR pentru întreruperea altor circuite ce necesită curenți mari), aflate într-o stare de funcţionare permanentă. Aceste relee sunt utilizate pentru realizarea controalelor și pentru prelucrarea sigură a informaţiei. Produsele ce vor fi achiziționate fac parte din subansambluri ale unor sisteme tehnice (instalații CED, instalații BLA) care concură direct la circulația trenurilor. În prezent majoritatea releelor au depăşit durata normală de funcţionare, unele dintre ele folosindu-se în instalaţii de peste 45 de ani, fapt ce a condus la îmbătrânirea materialelor constructive și scăderea performanţelor. Se constatată frecvent în cadrul reparaţiilor, că elementele componente ale acestora nu mai corespund din punct de vedere funcţional, fiind necesară înlocuirea releelor cu unele noi. O parte a acestor relee funcţionează în condiţii limită de ambianţă, fiind montate în dulapuri de aparataj exterioare. Defectările releelor conduc la deranjamente manifestate prin ocuparea circuitelor de cale aferente şi afectarea fluenței și siguranţei circulaţiei trenurilor. Activitatea de întreținere și de reparaţii la instalaţiile de semnalizare, se derulează în prezent prin utilizarea releelor vechi, disponibilizate ca urmare a desfiinţării unor staţii sau a înlocuirii instalaţiilor CED cu instalaţii de centralizare electronică în cadrul proiectelor de modernizare şi în completare cu relee noi, pentru releele care nu se mai pot reutiliza din cauza uzurilor. Prin inlocuirea releelor vechi cu relee noi, cu caracteristici și performanțe tehnice corespunzatoare cerintelor de functionare ale circuitelor de cale , se va obtine o îmbunătăţire evidentă a regularitatii circulației trenurilor, iar activitatea de întreţinere va fi mai eficienta. - Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. - Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 12 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. - Informatii suplimentare pot fi obtinute de la: adresa mentionata mai sus. - Ofertele, candidaturile sau cererile de participare trebuie depuse la: adresa mentionata mai sus.
Interne Kennung: 17/1/455/15.06.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31221000 Elektrische Relais
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achizitia de relee noi impusa de necesitatea asigurarii mentenantei la instalatiile de semnalizare feroviara, care sunt parte componenta a infrastructurii feroviare si au rol determinant in asigurarea sigurantei circulatiei feroviare. „Relee pentru circuitul de cale in doua secvente” sunt necesare pentru revizia, intretinerea si repararea instalatiilor de semnalizare feroviara, activitati care se efectueaza in baza programelor de revizie aprobate. Realizarea acestor programe comnform prevederilor instructiunilor si ordinelor de specialitate este conditionata de asigurarea bazei materiale cu piese de schimb. Cantitatea : 1. Releu de impulsuri tip IMVS = 455 buc.; 2. Releu transmițător tip TR-2000B = 373 buc.; 3. Releu transmițător tip TR-3B = 190 buc.; 4. Releu transmițător tip TR-2000C(CR) = 165 buc.
Interne Kennung: 1