2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af kuldioxid inkl. leje af tank
Beschreibung: KØGE VAND A/S har besluttet at levere blødere vand i Køge. Efter gennemførelse af en forundersøgelse og markedsafdækning er det besluttet, at drikkevandet skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden, som anvender CO2 til blødgøring. KØGE VAND A/S har igangsat etablering af blødgøringsanlægget og får derfor behov for levering af flydende CO2 til brug for opstart og drift af blødgøringsanlægget. Den udbudte kontrakt forventes at omfatte løbende levering af cirka 600.000 kg CO2 pr. år. Heruodver omfatter kontrakten opstilling, drift/vedligeholdelse og nedtagning af et komplet tankanlæg for opbevaring af CO2.
Vorherige Bekanntmachung: 371206-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lovbekendtgørelse nr. 116 af 03. februar 2025 Udbudsloven.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24110000 Technische Gase
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24112100 Kohlendioxid
5. Los
Los: LOT-0001
Haupteinstufung (cpv): 24100000 Gase
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24110000 Technische Gase, 24112100 Kohlendioxid