2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konsultavtal för applikations och plattformsdrift
Beschreibung: Universitetets IT-avdelning har behov av konsulttjänster för teknisk drift och förvaltning av Microsoftbaserade IT-miljöer. Uppdraget omfattar löpande drift, patchning, konfiguration, felsökning och vidareutveckling av miljöer baserade på Microsoft 365, Azure och tillhörande serverplattformar. Tjänsten avser verksamhetsnära teknisk drift och innefattar hantering av ärenden från verksamheten (t.ex. NSP-ärenden), incidenter, förändringar samt proaktivt förbättringsarbete. Uppdraget omfattar inte fysisk drift eller nätverksdrift.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133145:Lot:1