2. Verfahren
Verfahren
Titel: Katu- ja liikuntapaikkavalojen huolto- ja korjaus- sekä nostolaitepalvelu
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Rovaniemen kaupungin teknisten ja vapaa-ajan palveluille sekä tilapalvelukeskukselle tilattavat katu- ja liikuntapaikkavalojen huolto- ja korjaus- sekä nostokoriautopalvelut. Hankintaan sisältyy ennakoiva kunnossapito- ja vikakorjauspalvelu kattaen: - Asemakaava-alueen katu- ja puistovalaistuksen valaisimet, pylväät, kaapeloinnit ja ohjausjärjestelmät - Muun kuin asemakaava-alueen yksityisteiden ja puistovalaistuksen valaisimet, pylväät, kaapeloinnit, ilmajohdot ja ohjausjärjestelmät - Mahdolliset erikoiskohteet esim. alikulut, torialueet, sillat, satama-alueet - Latureittien ja ulkoliikuntapaikkojen valaisimet, pylväät, kaapeloinnit ja ohjausjärjestelmät - Jouluvalojen ja somistusten asentaminen ja purkaminen, sekä - Nostokoriautopalvelut Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hankinta tehdään yhtenä kokonaisuutena, eikä sitä jaeta osiin. Tämän hankinnan osalta voidaan tilanteen niin vaatiessa, hankkia myös vähäisessä määrin hankinnan kohteen ulkopuolisia samaan palvelukokonaisuuteen kuuluvia palveluita. Hankinnat tehdään ensisijaisesti hintatiedusteluna. Rovaniemen kaupungin Tilapalvelukeskus on liittynyt Numera Palvelut Oy:n Vuokrattavat rakennuskoneet- ja laitteet -yhteishankintaan, jonka kautta Tilapalvelukeskus hankkii ja vuokraa nostolaitteita. Lisäksi tilaajan omat sähköasentajat voivat huoltaa ja korjata hankinnan kohteena olevia valaisimia ja valonlähteitä. Sopimus ei muodosta toimittajalle yksinoikeuttaa tuottaa ao. palveluita eikä tilaajalle määräostovelvoitetta.
Interne Kennung: ROIDno-2026-2926
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuuden 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi asianosaisille 6. Solmii hankintasopimuksen valitun tarjoajan kanssa. Hankintapäätös lähetetään sähköisesti tarjoajan ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Tarjoajan katsotaan saaneen päätöksen tiedoksi sähköpostin lähettämispäivänä. Tarjoaja on vastuussa siitä, että antamansa yhteystieto on oikea ja virheetön ja sitä luetaan säännöllisesti koko hankintaprosessin ajan. Hankintasopimus ei synny hankintaa koskevalla päätöksellä tai sen tiedoksiannolla. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä. Tarjouspyyntöä koskevat asiakirjat ovat tämän hankintailmoituksen liitteenä ja ovat vapaasti ja maksutta saatavissa tarjouspalvelu.fi-portaalissa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50230000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Straßen und anderen Einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0000