424661-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bau von Mehrfamilienhäusern – Valla Norra nybyggnation
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Valla Norra nybyggnation
Beschreibung: Upphandlingen avser en totalentreprenad av nybyggnation av ett flerbostadshus på fastigheten Borlången. Fastigheten ligger inom den första etappen av Årstafältets utbyggnad. Där kommer flera byggaktörer tillsammans med Stockholm stad att utveckla nya bostadskvarter. Beställaren planerar att uppföra ett flerbostadshus på detta område. Bostadshuset byggs med underliggande garage, två trapphus med fem respektive åtta våningar och totalt 58 lägenheter.
Interne Kennung: SB 2026/683
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45211340 Bau von Mehrfamilienhäusern
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Valla Norra nybyggnation
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Valla Norra nybyggnation
Intern identifierare: SB 2026/683
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211340 Byggnation av flerfamiljshus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Valla Norra nybyggnation