2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggservicearbeten
Beschreibung: Avtalet avser ramavtal för byggservicearbeten för reparationer, underhållsarbete samt ändrings- och ombyggnadsarbeten i Beställarnas fastighetsbestånd. Golvläggnings-, värme-, mark-, plåt- och plattsättningsarbeten kan förekomma. Uppdragen består av planerade samt akuta arbeten inom Beställarnas fastighetsbestånd. Uppdragen kan även omfatta mindre nyproduktion. Uppdragen kan komma att utföras i bostadslägenheter och olika typer av verksamheter såsom verksamhetslokaler och särskilda boenden. Ramavtalet omfattar ej entreprenader där ovanstående arbeten ingår som ett led i annan entreprenad, såsom vid nyproduktion, renovering och tillbyggnad av flerbostadshus. Undantag gäller om annan entreprenör som har ramavtal med Beställarna anlitar Entreprenören för utförande av arbeten inom annat avrop, se AFD.35. Omfattningen i detalj framgår av förfrågningsunderlaget samt av avrop för enskilt uppdrag. Volymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till ca 100 miljoner kronor. Angiven volym utgör ingen utfästelse om faktisk volym som kan komma att avropas från ramavtalet. Ramavtalets takvolym är 120 miljoner kronor och utgör den maximala volym som får avropas från ramavtalet.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134361:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261310 Blechverwahrungsarbeiten, 45432110 Bodenverlegearbeiten, 45262700 Umbau von Gebäuden, 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten