2. Verfahren
Verfahren
Titel: Fællesudbud af drift og vedligehold af vejbelysning i Ishøj Kommune og Vallensbæk Kommune
Beschreibung: Ishøj Kommune og Vallensbæk Kommune udbyder i fællesskab drift, vedligehold og modernisering af vejbelysning. Udbuddet gennemføres som følge af, at kommunernes eksisterende kontrakter udløber. Der indgås selvstændige og uafhængige kontrakter med hver Ordregiver. Kontrakten for Ishøj Kommune forventes af træde i kraft d. 1. november 2025 og kontrakten med Vallensbæk Kommune d. 1. marts 2026. Belysningsanlægget i Ishøj Kommune består af ca. 4.800 lyspunkter og i Vallensbæk 4.300 lyspunkter. Hertil kommer tilhørende master, masteindsatser, arme, kabler, skabe m.v. samt torontoanlæg. Udover drift og vedligehold af belysningsanlægget forventer begge kommuner, at der skal gennemføres en række projekter for modernisering af anlægget herunder bl.a. udskiftning af armaturer med udfasede lyskilder.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0001