2. Verfahren
Verfahren
Titel: LEVERING AF REVISIONSYDELSER TIL BOLIGSELSKABET SJÆLLAND
Beschreibung: Ordregiver er et alment non-profit boligselskab, som er blandt Danmarks største boligselskaber og råder i alt over ca. 12.000 almene boliger på Sjælland.Repræsentantskabet udgør BOSJ øverste myndighed.Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af revisionsydelser som omfatter følgende:Revision af selskabets årsregnskab inkl. spørgeskemaRevision af sideaktivitetsafdelingerRevision af årsregnskaber for selskabets afdelingerRevision af driftsfordelingsregnskab - inden revision af afdelingerneRevision af administrerede selskaber og tilhørende afdelingerRevision af regnskaber for nybyggeri, renoverings- og forbedringsarbejderRevision af reguleringskonti for igangværende helhedsplanerRevision af ejerforeninger, gårdlaug mv.Revision af ungdomsboligbidragRevision af boligsociale helhedsplanerRevision af it-processerForvaltningsrevisionElektronisk indberetning af regnskaber og lånDeltagelse i det årlige bestyrelsesmøde, hvor regnskaberne behandlesKontraktperiodeIfølge § 21 i BOSJ’ vedtægter, vælges revisor hvert år af Repræsentantskabet. Første gang vælges revisor i juni 2026 for regnskabsåret 2026. Kontrakt tildeles derfor fra den 1. juli 2026 med forbehold for, at Repræsentantskabet godkender valget af revisor ved Repræsentantskabsmødet i juni måned 2026.Revisionsopgaven udbydes for en periode svarende til boligorganisationens regnskabsperiode (2026) med option på forlængelse med yderligere fem gange en regnskabsperiode (2027, 2028, 2029, 2030 og 2031).Vælger BOSJ at bruge optionerne om forlængelse, og dette godkendes ved årets Repræsentantskabsmøde, ophører kontrakten uden yderligere varsel, efter den aftalte kontraktperiodes udløb.KontraktværdiKontraktens forventede værdi er 7.800.000 mio. kr. ekskl. moms og er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet og forventede aktivitetsændringer med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet.Tildelingskriterium og underkriterierTilbud vurderes på baggrund af det økonomisk mest fordelagtige tilbud og beslutning om tildeling af kontrakt træffes på baggrund af tildelingskriteriet bedste forhold mellem pris og kvalitet. De modtagne tilbud vil blive vurderet ud fra 3 underkriterier og dertil hørende delkriterier med vægtning som angivet i det følgende:• Underkriterium 1: Pris – vægter 50 % og har følgende delkriterier:o Delkriterium 1: Tilbudssum for Lovpligtig årlig revision (Vægt: 75%)o Delkriterium 2: Tilbudssum for Ekstraydelser/Optioner (Vægt: 25%)• Underkriterium 2: Samarbejde – vægter 25 % og har følgende delkriterier:o Delkriterium 1: Samarbejdsmodel og mødestrukturo Delkriterium 2: Rådgivning og løbende sparring• Underkriterium 3: Leveringssikkerhed – vægter 25 % og har følgende delkriterier:o Delkriterium 1: Metode og planlægningo Delkriterium 2: Bemanding og kapaciteto Delkriterium 3: Kontinuitet og videnoverdragelse
Interne Kennung: 286377368
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. Udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023 , hvilket betyder at alle interesserede tilbudsgivere kan afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79212000 Betriebsprüfung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Beskrivelse af optioner (dansk) Ifølge § 21 i BOSJ’ vedtægter, vælges revisor hvert år af Repræsentantskabet. Første gang vælges revisor i juni 2026 for regnskabsåret 2026. Kontrakt tildeles derfor fra den 1. juli 2026 med forbehold for, at Repræsentantskabet godkender valget af revisor ved Repræsentantskabsmødet i juni måned 2026. Revisionsopgaven udbydes for en periode svarende til boligorganisationens regnskabsperiode (2026) med option på forlængelse med yderligere fem gange en regnskabsperiode (2027, 2028, 2029, 2030 og 2031). Vælger BOSJ at bruge optionerne om forlængelse, og dette godkendes ved årets Repræsentantskabsmøde, ophører kontrakten uden yderligere varsel, efter den aftalte kontraktperiodes udløb.