2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering og opførelse af nye boliger i Præstevangen - Udbud i hovedentreprise
Beschreibung: Boligforeningen Århus Omegn, afd. 1 Præstevangen udbyder hermed hovedentrepriseaftale om renovering og opførelse af nye boliger i Præstevangen beliggende på • Kaj Munks Vej, 2-22, 26A-C, 28A-D, 30-52, 25-29, 33-55, 8260 Viby J • Vilhelms Becks Vej, 57-77, 93-101, 8260 Viby J • Vidtskuevej, 12-48, 8260 Viby J Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af entreprisen.
Vorherige Bekanntmachung: 776802-2024
Interne Kennung: Renovering og opførelse af nye boliger i Præstevangen - Udbud i hovedentreprise
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud gennemføres som begrænset udbud med prækvalifikation.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Renovering Præstevangen Afd. 1, Århus Omegn - Udbud i hovedentreprise
Beschreibung: Boligforeningen Århus Omegns Præstevangen Afd. 1 er beliggende i Viby J ca. 3 km syd for Århus centrum. Bebyggelsen afgrænses af Christian X's Vej, Vidtskuevej. Rosenvangs Alle og Vilhelm Becks Vej. Hovedparten af bebyggelsen har adresse på Kaj Munks Vej, som er et gennemgående vejforløb i boligområdet. Byggesagen omfatter renoveringen af Præstevangen Afd. 1 bestående af 667 boliger fordelt på 76 opgange, 24 blokke m. tilhørende viceværtfaciliteter og udenomsarealer og parkering. Byggesagen omhandler følgende adresser: • Kaj Munks Vej, 2-22, 26A-C, 28A-D, 30-52, 25-29, 33-55, 8260 Viby J • Vilhelms Becks Vej, 57-77, 93-101, 8260 Viby J • Vidtskuevej, 12-48, 8260 Viby J Boligforeningen Århus Omegn har godkendt Skema A fra Aarhus Kommune på nyopførelsen af 8 nye boliger i eksisterende bygningsmasse i parterre. Disse nye boliger er del af nærværende byggesag og hovedentreprise. Præstevangen Afd. 1 er opført i perioden 1957 til 1968 og var på daværende tidspunkt et attraktivt boligtilbud til mange forskellige husstandstyper. Præstevangen var især et attraktivt tilbud til børnefamilier, som i afdelingen fandt både attraktive boliger og et godt naboskab. Dette har igennem tiden sat sine spor, således at flere af de nuværende beboere har boet i afdelingen i en meget lang årrække - enkelte helt siden etableringen. I dag er Præstevangen dog stadig kendetegnet ved en varieret beboersammensætning, et stærkt naboskab og et velfungerende beboerdemokrati. Boligbebyggelsen er opført med præfabrikerede betonelementer med et bærende søjle-/bjælkesystem og etagedæk bestående af opadvendte trug-elementer opfyldt med isolering og sand. Tagkonstruktionen består ligeledes af trug-elementer, hvori der er fyldt let-klinker, et betonafretningslag og et built-up tag med fald til center (indeliggende tagafvanding) og til stern m. tagrender og nedløb i blok 1-6. Alle blokke er opført med høj kælder. Alle blokke gennemgik omkring 1994 en omfattende renovering af bl.a. facader, tag og altaner. Byggesagen er opdelt i Spor 1, Spor 2 og Spor 3. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af entreprisen.
Interne Kennung: Renovering Præstevangen Afd. 1, Århus Omegn - Udbud i hovedentreprise
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 44110000 Baustoffe, 45111100 Abbrucharbeiten, 45211310 Bau von Badezimmern, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45443000 Fassadenarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45262660 Asbestbeseitigungsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen