See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog til Migrering af KDW
Beschreibung: Skatteforvaltningen er en myndighed under Skatte- og vækstministeriets koncern, der varetager opgaver som fx gældsinddrivelse til det offentlige, offentlige vurderinger af ejendomme og grunde, afregning og kontrol af skatter og afgifter på person, erhvervs- og selskabsområderne. Skatteforvaltningen består af syv specialiserede styrelser, der hver især løser opgaver inden for deres kerneområde. UFST udvikler, sikrer drift af og vedligeholdelse af nye og eksisterende it-systemer, så de er stabile, sikre og omkostningseffektive. Dette skal understøtte, at skatter og afgifter bliver betalt korrekt og til tiden. Flere oplysninger omkring UFST kan findes på: Udviklings- og Forenklingsstyrelsen | ufst.dk Skatteforvaltningens nuværende Koncern Data Warehouse (KDW) blev etableret i 1996 og har siden bevæget sig fra blot at udstille data fra få fagsystemer til i dag at rumme over 200 milliarder rækker og 35 tusind tabeller. Det er besluttet at udskifte den tidligere platform til fordel for en moderne og tidssvarende platform, og det er derfor nødvendigt at migrere dataprodukter fra KDW til en ny og moderne platform, der skal understøtte et samlet tværgående databehov. KDW anvender en række ældre forskellige teknologikomponenter, som ikke nødvendigvis skal videreføres til den nye og moderne platform, som allerede er etableret. Det er derfor sandsynligt, at der vil skulle ske en høj grad af reetablering af løsninger i tæt samarbejde med forretningen. Der er dermed tale om en migrering fra et on-premise legacy datawarehouse baseret på bl.a. Informatica og SAP Sybase til en moderne cloudplatform baseret på Microsoft Azure og Synapse. Front-end løsninger og rapporter forventes hermed at skulle migreres fra SAP BO og Qlik Sense til Power BI. Den nuværende platform indeholder over 200 milliarder rækker, 35.000 tabeller, 79.000 egenudviklede rapporter og 1.000 standardrapporter med data fra mere end 230 kilder/it-systemer. UFST ser derfor ind i forskellige muligheder, løsninger og scenarier ifm. selve migreringsopgaven og har behov for at vide, hvad markeder tilbyder for at understøtte sådan en opgave. UFST ønsker således indsigt i; - hvordan eventuelle leverandører påtænker tilgang til migrering herunder ”lift and lift”, ny-/reetablering mv. samt hvilke faktorer der kan have indflydelse på migreringens størrelse og omfang. - overvejelser ang. ”snittet” for migrering – fx prioritering af hjemtagelse og standardisering af data. - muligheder for at accelerere migreringen – evt. gennem automatisering af dele af migreringsopgaven. - leverandørens erfaring med sammenlignelige migreringsopgaver. - afklare tilgang til brugerinddragelse i forbindelse med migreringen, herunder erfaring med rolle og ansvarsfordeling mellem it og brugere. - mulig leverancemodel, forandringsledelse, test og erfaringer.
Interne Kennung: Migrering af KDW
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung