426750-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af teknisk rådgivning til byggemodning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af teknisk rådgivning til byggemodning
Beschreibung: Kolding Kommune udbyder aftale om teknisk rådgivning til byggemodning. Rådgiverydelsen omfatter planlægning, projekteringen, udarbejdelse af projektforslag, myndigheds- og udbudsprojekt samt udførelsesprojekt, byggeledelse og tilsyn under udførelse samt aflevering. Projekteringen omfatter byggemodning af ca. 80 parceller med tilhørende stamvej, fem boligveje samt 2,3 km cykelsti i det nye byudviklingsområde. Opgaven har en anslået værdi på 1,5-2 mio. kr. ekskl. moms og projekteringen forventes afsluttet med indgåelse af entreprisekontrakter cirka 15 måneder efter indgåelse af rådgiverkontrakten. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter reglerne herom i udbudslovens §§ 58-60.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der prækvalificeres 5 ansøgere til at afgive tilbud på opgaven. Ved udvælgelsen blandt de egnede og kvalificerede ansøgere vil Ordregiver vælge de 5 ansøgere, der opfylder mindstekravene for deltagelse, og som herudover i lyset af den udbudte opgave har den bedste tekniske og faglige formåen. Ved vurderingen af ansøgernes tekniske og faglige formåen vil Ordregiver lægge vægt på, at ansøgerne via referencer kan dokumentere erfaring med: • Projektering og tilsyn med byggemodning af parcelhusgrunde Ordregiver vil ved sin vurdering særligt tillægge det positiv vægt, hvis ansøgers referencer vedrører projekter af tilsvarende størrelse som det udbudte og/eller projekter udført for kommuner. Ansøger skal derfor ved udfyldelse af ESPD-dokumentets del IV, pkt. C oplyse om maksimalt 5 referencer fra de seneste 3 år, der i videst muligt omfang dokumenterer erfaring med ovenstående emner. Hvis ansøger støtter sin tekniske og faglige formåen på andre virksomheders formåen, herunder eventuelle underrådgiveres eller underentreprenørers formåen, kan der stadig maksimalt oplyses om i alt 5 referencer inkl. referencer fra disse andre virksomheder. Oplyser ansøgeren om mere end 5 referencer, vil det være de første 5 referencer, der indgår i bedømmelsen af ansøgningen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001