See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udredning og behandling af Ortopædkirurgiske patienter, Region Hovedstaden
Beschreibung: Det udbudte ortopædkirurgiske behandlingsforløb er rettet mod patienter fra Region Hovedstaden, der er henvist til udredning og behandling af ukomplicerede ortopædkirurgiske patienter på hovedfunktionsniveau. De udbudte ydelser omfatter ikke behandling af kræftformer eller børn (<18 år).
Interne Kennung: 25091197
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, jf. Udbudslovens § 61. Bemærk at der ikke gennemføres prækvalifikation, men at alle potentielle tilbudsgivere skal opfylde krav om egnethed jf. ESPD. Tidspunktet for forhandling fremgår af tidsplanen, jf. pkt. 5. Ordregiver fremsender Tid, sted og dagsorden for mødet til hver Tilbudsgiver separat. Alle formelle krav til tilbudsafgivelse gælder også for tilbuddet, der danner grundlag for forhandling. Kun tilbudsgivere, der har afgivet rettidigt tilbud i Complete Tender Mana-gement (CTM) inviteres til forhandling. Tilbuddet behøver dog ikke at være konditi-onsmæssigt for at deltage i forhandlingen. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakterne på baggrund af 1. tilbud. I tilfælde heraf, vil der derfor ikke være forhandlingsmøder.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121283 Dienstleistungen von Orthopäden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern, 85111100 Chirurgische Eingriffe im Krankenhaus, 85111600 Dienstleistungen im Bereich Orthopädie, 85140000 Diverse Dienstleistungen im Gesundheitswesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Hofte- og Knæalloplastik
Beschreibung: Udredning og behandling af Hofte- og knæled for frakturfølger, proteseproblemer, artrose, ledmus, ledkapsel, inkl. relevant efterbehandling og opfølgning.
Interne Kennung: 2-1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option på forlængelse af aftalen i op til 36 mdr. Hvor det forberedende regionsråd i Region Østdanmark beslutter at ændre udbudskontrakten, jf. Kontraktudkast pkt. 4.2.2, har Køber option fra 01.01.2027 med 3 mdr. varsel til at udvide levering med meromsætning op til + 50% af kontraktens værdi ift. evalueringssummen i Tilbudslisten (TBL), til det nuværende geografiske område for Region Sjællands på tidspunktet for afgivelse af tilbuddet: Leveringssteder på hospitaler og institutioner (https://www.regionsjaelland.dk/servicemenu/om-os/om-region-sjaelland/fakta-om-region-sjaelland), og på uændrede vilkår vedr. pris og kvalitet.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Knæartroskopi
Beschreibung: Omfatter udredning og artroskopisk behandling af knæ, herunder artrose, ledmus, brusk- skader, korsbånd, ledbåndsskader, indskrænket bevægelighed, menisk, knæskalssmerter, knæskalsinstabilitet/ luksationstendens, inkl. relevant efterbehandling og opfølgning.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 - Skulderartroskopi
Beschreibung: Omfatter artroskopisk udredning og behandling af skulderlidelser, herunder, frakturfølger, rotatorcuff, ledkapsel incl. ”frossen” skulder, nedsat bevægelighed, instabilitet, følger efter clavikelfraktur, AC-ledsproblemer artrose, inkl. relevant efterbehandling og opfølgning.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 - Hofteartroskopi
Beschreibung: Omfatter udredning og artroskopisk behandling af ledmus, ledkapsel, dysplasi, ledlæbeproblemer, impinchment., inkl. relevant efterbehandling og opfølgning.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 - Håndkirurgi
Beschreibung: Omfatter udredning og behandling af hånd, håndled/håndrod for frakturfølger i distale underarmsknogler, frakturfølger i hånd og fingre, ledbåndsskader, instabilitet, rheumatoid artritis, ganglion, følger efter senelæsion, negleforandringer, inkl. relevant efterbehandling og opfølgning.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6 - Fodkirurgi
Beschreibung: Udredning og behandling af fod og ankelled, achillessene, frakturfølger, artrose, ledmus, ledbånd/instabilitet, hælsmerter, hammertå, hallux valgus, hælspore, inkl. relevant efterbehandling og opfølgning.
Interne Kennung: 7-6