See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Iitin kunnan asemakaava-alueiden katujen ja kevyen liikenteen väylien talvikunnossapito 1.11.2026 – 31.10.2029 + 2 vuoden optio
Beschreibung: Iitin kunnan asemakaava-alueiden katujen ja kevyen liikenteen väylien talvikunnossapito: lumen auraus ja hiekoitus sekä tarvittaessa muu liukkauden torjunta. Polanteiden poisto tilataan tarvittaessa erikseen; lähtökohtaisesti pyritään siihen, että polannetta ei pääse muodostumaan. Kunnan kalusto (2 kpl) suorittaa myös hiekoituksia ja pienimuotoisia auraustöitä Kausalan asemakaava-alueen urakka-alueella. Urakoitsijan hoidettavat alueet on merkitty liitteenä oleviin karttoihin. Lumen siirto, kuormaus ja kuljetus sekä hiekoitushiekan poisto optiotöinä erikseen tilattuina. Optiotyöt kunta voi hoitaa itse tai käyttää muitakin urakoitsijoita. Optiotöiden tarjoaminen ei ole pakollista. Optiotyöt eivät vaikuta hintavertailuun. Auraus ja hiekoitus ja muut työt suoritetaan kunnan antamien ohjeiden mukaisesti. Ohjeet käydään läpi valitun urakoitsijan (urakoitsijoiden) kanssa ennen töiden aloittamista pidettävässä aurauspalaverissa, jossa myös vahvistetaan aurauskartat. Aurauskarttoihin voidaan tehdä muutoksia sopimuskauden aikana. Tilaaja ei sitoudu mihinkään hankintamääriin, vaan töitä tehdään tarpeen ja kunnan tilausten sekä ohjeiden mukaan. Mikäli alueita jää pois katu- tms. käytöstä tai ne muusta kunnan määrittelemästä syystä on tarpeen poistaa, hoidettavia (sopimuksen piiriin kuuluvia) alueita voidaan sopimuskauden aikana myös supistaa ilman, että kunta maksaa siitä korvausta. Hoidettavia alueita voidaan myös lisätä, mikäli se on tarpeen. Mahdollisista alueiden lisäyksistä sovitaan erikseen. Lisäyksissä käytetään tässä kilpailutuksessa tarjottuja yksikköhintoja, ellei erikseen sovittaessa muuta sovita. Yöpäivystys ja hälytys sekä töiden suorittaminen: - Muilla kuin Kausalan asemakaava-alueella urakoitsija(t) hoitaa töihin lähdön oma-aloitteisesti sääolosuhteiden ja kunnan antamien ohjeiden mukaan. - Kausalan asemakaava-alueella urakoitsija(t) päivystää maanantai-illasta 15:30 – perjantaiaamuun klo 7:00 asti ja hälyttää tänä aikana klo 24.00 – 05.00 kunnan kuljettajat (2) puhelimella työtehtäviin sääolosuhteiden mukaan. - Kunnan kuljettajat päivystävät perjantai-illasta klo 15:30 alkaen maanantaiaamuun klo 07:00 asti ja hälyttävät tänä aikana Kausalan asemakaava-alueen urakoitsijan(t) puhelimella työtehtäviin sääolosuhteitten mukaan. Muina aikoina urakoitsija(t) hoitaa töihin lähdön oma-aloitteisesti sääolosuhteiden ja kunnan antamien ohjeiden mukaan. Kuvaus laajuudesta: Koko alueen auraus; koko tarjotun alueen auraus käsittää liitekartassa kuvattujen tie- ja katualueiden (sis. kevyen liikenteen väylät, kääntöpaikat, linja-autopysäkit sekä liittymät) aurauksen kertaalleen läpi kokonaisuudessaan siten, että vaadittu laatuvaatimus auraukselle täyttyy. Koko alueen liukkaudentorjunta; koko tarjotun alueen liukkaudentorjunta käsittää liitekartassa kuvattujen tie- ja katualueiden (sis. kevyen liikenteen väylät, kääntöpaikat, linja-autopysäkit sekä liittymät) liukkaudentorjunnan kertaalleen läpi kokonaisuudessaan siten, että vaadittu laatuvaatimus liukkaudentorjunnalle täyttyy. Polanteiden poisto; polanteiden poisto käsittää liitekartassa kuvattujen tie- ja katualueiden polanteiden poiston siten, että vaadittu laatuvaatimus täyttyy. Lähtökohtaisesti pyritään siihen että polannetta ei ehdi muodostumaan. Polanteen poisto tilataan erikseen.
Interne Kennung: 615909
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kausalan asemakaava-alueen katujen ja kevyen liikenteen väylien talvikunnossapito
Beschreibung: Kausalan asemakaava-alueen kadut ja kevyen liikenteen väylät: Vaihtoehto 1. Kuorma-auto, vähintään kolmiakselinen 25 tonnin kokoluokkaan kuuluva, varustettuna vinoetuauralla ja alusterällä. Alusterän tulee olla varustettu kumireikäterällä ja tarvittaessa tappiterällä. Neliveto-traktoreita, joiden teho on vähintään 100 hv (ihanne 100–200 hv) 3 kpl, jotka soveltuvat lähinnä asuntokatujen ja kevyen liikenteen väylien talvikunnossapitoon ja ovat varustettu vinoetuauralla/alueauralla, sekä tarvittaessa hiekoitinlaitteella. Aurojen/kauhojen tulee olla varustettu kumireikäterällä. Vaihtoehto 2. Vaihtoehtoisena tarjouksena voidaan hyväksyä traktorikalusto vahvistettuna tarvittaessa saatavilla olevalla tiehöylällä. Traktoriyksiköitä tulee tällöin olla käytettävissä kolme (3 kpl) tiehöylän lisäksi. Yhden traktoreista on oltava varustettuna polanneterällä. Vaihtoehto 3. Tarjota voi myös itsenäisesti, omaa edellä mainitut vaatimukset täyttävää kalustoaan. Traktoria, pyöräkuormaajaa, kuorma-autoa tai tiehöylää. Tässä vaihtoehdossa tilaaja valitsee ja muodostaa kokoonpanon. Alempana ilmoitettu päivystysvelvoite arki-öisin jakautuisi itsenäisten urakoitsijoiden kesken vuorotteluperiaatteella. Esimerkiksi yksi viikko/kuukausi. Tilaaja päättää, käyttääkö yrittäjävetoisia vaihtoehtoja (vaihtoehdot 1 ja 2), vai itsenäisesti tarjottua kalustoa (vaihtoehto 3). Aurattavien alueiden yhteispituus on noin 57 km. Aurattavat alueet jaetaan tarpeen ja mahdollisuuksien mukaan kahteen eri osa-alueeseen siten, että toinen alue on tarkoitettu kuorma-autokalustolle ja toinen traktorikalustolle. Kartta liitteenä. Mikäli tilaaja muodostaa kokoonpanon (kohta 3), niin jokaiselle auraajalle osoitetaan oma aurausalue. Tarjoajan tulee varmistaa ennen tarjouksen jättämistä, että tarjottava kalusto soveltuu ko. kohteen auraukseen. Työsuoritus tehdään tarpeen mukaan kaikkina vuorokauden aikoina. Työyksiköiden tulee olla valmiudessa siten, että ne ovat suorittamassa talvikunnossapito-työtehtävää tunnin kuluessa tilaajaan antamasta ilmoituksesta. Auraukset tulee suorittaa vahvistetun aurausjärjestyksen mukaan siten, että ne on pääosiltaan hoidettu ennen klo 6.00. Urakoitsijan on varustettava kaikki kuljettajalliset kunnossapitoajoneuvot ja koneet tilaajan toimittamilla GPS-seurantalaitteilla tilaajan niin vaatiessa. Tilaaja vastaa asennus- ja käyttökustannuksista. Tilaajalla on oikeus käyttää järjestelmää raportoinnin laadunvarmistamisessa ja sen käytännön toteuttamisessa.
Interne Kennung: Osa 1 Kausala-0
Los: LOT-0002
Titel: Pohjanmäen-Radansuun katujen ja teiden talvikunnossapito
Beschreibung: Aurauskalustoksi soveltuu esim. traktorikalusto tarvittaessa varustettuna hiekoitinlaitteella. Auran tulee olla varustettu kumireikäterällä. Tarjoajan tulee varmistaa ennen tarjouksen jättämistä, että tarjottava kalusto soveltuu ko. kohteen auraukseen. Työsuoritus tehdään tarpeiden mukaisesti kaikkina vuorokauden aikoina. Urakoitsija hoitaa töihin lähdön oma-aloitteisesti sääolosuhteiden ja kunnan antamien ohjeiden mukaan. Kunnan erikseen tilatessa työn, urakoitsijan tulee olla suorittamassa talvikunnossapito-työtehtävää tunnin kuluessa tilaajaan antamasta ilmoituksesta. Auraukset tulee suorittaa vahvistetun aurausjärjestyksen mukaan siten, että ne on pääosiltaan hoidettu ennen klo 6.00. Urakoitsijan on varustettava kaikki kuljettajalliset kunnossapitoajoneuvot ja koneet tilaajan toimittamilla GPS-seurantalaitteilla tilaajan niin vaatiessa. Tilaaja vastaa asennus- ja käyttökustannuksista. Tilaajalla on oikeus käyttää järjestelmää raportoinnin laadunvarmistamisessa ja sen käytännön toteuttamisessa.
Interne Kennung: Osa 2 Pohjanmäki-Radansuu-1
Los: LOT-0003
Titel: Sorronniemen katujen ja teiden talvikunnossapito
Interne Kennung: Osa 3 Sorronniemi-2
Los: LOT-0004
Titel: Vuolenkosken Töyrynkujan + ns. uimarannantien talvikunnossapito
Interne Kennung: Osa 4 Vuolenkoski-3