427510-2026 - Planung
Dänemark – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Udbud af forbrændingsegnet affald
Bekanntmachung der Veröffentlichung einer Vorinformation oder einer regelmäßigen nicht verbindlichen Bekanntmachung in einem Beschafferprofil
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af forbrændingsegnet affald
BeschreibungI forbindelse med et kommende udbud af en kontrakt om behandling af kommunalt indsamlet forbrændingsegnet affald ønsker Nordfyns Kommune at gennemføre en markedsdialog med potentielle leverandører. Formålet er at opnå viden om markedets muligheder og løsninger samt at modtage input til tilrettelæggelsen af det kommende udbud, herunder særligt de emner, der er beskrevet nedenfor. Deltagelse i markedsdialogen er frivillig og er ikke en forudsætning for at kunne afgive tilbud. Resultaterne af markedsdialogen vil indgå i arbejdet med udformning af kravspecifikationen med henblik på at sikre bedst muligt match mellem kommunens behov og markedets muligheder.Udbuddet forventes at omfatte behandling af ca. 4.500 ton forbrændingsegnet affald årligt, fordelt på ca. 4.000 ton restaffald og ca. 500 ton rest efter sortering (småt brændbart). Mængderne er estimater. Nordfyns Kommune forventer at indregne omkostninger til transport og eventuel omlastning som en teknisk evalueringspris for restaffald i overensstemmelse med Forsyningstilsynets vejledning. For rest efter sortering forventer kommunen alene at indregne omkostninger til transport som teknisk evalueringspris. Tildelingskriteriet forventes at være laveste pris. Kontrakten forventes at træde i kraft den 1. januar 2027 og løbe til den 31. december 2029 med mulighed for forlængelse i op til 2 x 12 måneder på uændrede vilkår, forudsat at begge parter er enige herom.Spørgeskema til markedsdialogen udsendes den 3. august 2026. Fristen for besvarelse er den 23. august 2026. Udbuddet forventes offentliggjort den 5. oktober 2026 med tilbudsfrist den 9. november 2026 og forventet kontraktstart den 1. januar 2027.Markedsdialogen forventes at omhandle affaldsmængder og eventuel opdeling i delaftaler, kontraktlængde, principper for indregning af transport og omlastning samt erfaringer med inddragelse af miljø- og klimahensyn. Herudover ønskes input til neddeling af stort brændbart affald før forbrænding samt til aflæsningsforhold. Markedsdialogen gennemføres ved udsendelse af spørgeskema, som besvares skriftligt.Virksomheder, der ønsker at deltage i markedsdialogen, kan tilkendegive interesse ved henvendelse til Kasper B. Sundbæk på kabjs@ramboll.dk. Markedsdialogen starter den 3. august 2026, men spørgeskemaet kan udsendes helt frem til den 19. august 2026. I så fald vil fristen for besvarelse den 23. august 2026 give virksomhederne kortere tid til at svare.
Interne Kennung286316883
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen