427672-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Computeraufrüstung – Achizitie Subscriptie IDAPRO, HEXX64W si Subscriptie pentru componenta de tip Data Loss Prevention (DLP)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitie Subscriptie IDAPRO, HEXX64W si Subscriptie pentru componenta de tip Data Loss Prevention (DLP)
Beschreibung: Directia Generala de Protectie Interna, în calitate de Autoritate Contractantă, este partener în proiectul aflat în derulare la nivelul Ministerului Afacerilor Interne, „MAIDIGITAL”, cod SMIS 318777. Prin implementarea proiectului se vizează transformarea MAI într-o entitate modernă și digitalizată care să furnizeze servicii publice electronice de înaltă calitate, disponibilitate și adaptate nevoilor cetățenilor și mediului de afaceri. Proiectul are ca scop principal accelerarea procesului de digitalizare a serviciilor publice furnizate de către structurile MAI, prin dezvoltarea de noi servicii publice electronice, precum și îmbunătățirea, creșterea gradului de sofisticare a serviciilor publice electronice, cu accent pe creșterea eficienței și calității interacțiunii dintre cetățeni, mediu de afaceri cu administrația publică. Soluțiile de securitate propuse spre implementare includ componente de securitate pentru sistemele informatice și de comunicații de la nivelul MAI care vor asigura buna funcționare a serviciilor electronice publice, precum și instrumentele necesare integrării acestora în Sistemul de securitate și apărare cibernetică a MAI. In cadrul acestei proceduri de atribuire se vor achizitiona Subscriptie IDAPRO, HEXX64W, cu valabilitate 12 luni de la data activarii, si Subscriptie pentru componenta de tip Data Loss Prevention (DLP) cu valabilitate de 36 de luni de la data activarii. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificările și completarile ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă stabileste termenul limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări sau informații suplimentare: cu 11 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. - Solicitările de clarificări vor fi transmise în format editabil. La completarea DUAE, operatorul economic va selecta: „CRITERII DE SELECȚIE” secțiunea A „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție” („Acesta îndeplinește toate criteriile de selecție impuse indicate în anunțul relevant sau în documentele achiziției indicate în anunț”).
Interne Kennung: 36755310/2026/MAIDIGITAL/LD1;36755310/2026/MAIDIGITAL/LD2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72540000 Computeraufrüstung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Subscriptie IDAPRO, HEXX64W
Beschreibung: Subscriptie IDAPRO cu valabilitate 24 de luni de la data activarii; Subscriptie HEXX64W cu valabilitate 24 de luni de la data activarii
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Subscripție pentru componentă de tip Data Loss Prevention (DLP)
Beschreibung: Subscripție pentru componentă de tip Data Loss Prevention (DLP) cu valabilitate 36 luni de la data activarii;
Interne Kennung: 2