427682-2026 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – IT-system til håndtering af bookinger, tilskud, foreningsregister og fritidspas
OJ S 118/2026 22/06/2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
1. Beschaffer
1.1.
Beschaffer
Offizielle BezeichnungFrederikssund kommune
E-Mailca971@frederikssund.dk
Rechtsform des ErwerbersLokale Gebietskörperschaft
Tätigkeit des öffentlichen AuftraggebersAllgemeine öffentliche Verwaltung
2. Verfahren
2.1.
Verfahren
TitelIT-system til håndtering af bookinger, tilskud, foreningsregister og fritidspas
BeschreibungFrederikssund Kommune udbyder en kontrakt om levering, implementering og drift af et samlet IT-system til håndtering af kommunale bookinger, tilskud, foreningsregister og fritidspas. Frederikssund Kommune har ca. 47.000 indbyggere og et aktivt foreningsliv, som understøttes gennem tilskudsordninger og adgang til kommunale faciliteter. Formålet med udbuddet er at anskaffe en samlet digital løsning til: •booking og administration af kommunale faciliteter og lokaler, •oprettelse og vedligeholdelse af foreningers stamoplysninger samt foreningsregister, •administration og udbetaling af tilskud og puljer, •håndtering af fritidspas. Løsningen skal effektivt understøtte Ordregivers administrative arbejdsgange og samtidig give foreninger og borgere en enkel og brugervenlig adgang. Ordregiver tilstræber én fælles indgang for de primære brugere (Ordregivers foreninger) til al kommunikation vedrørende tilskud og faciliteter. Løsningen skal være intuitiv at anvende for alle brugergrupper, herunder ældre borgere.
Kennung des Verfahrensf190c34f-e121-4dcf-887e-1f84cdf6247c
Interne Kennung745628
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
2.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72263000 Software-Implementierung, 48810000 Informationssysteme, 72261000 Software-Unterstützung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur
2.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftTorvet 2  
StadtFrederikssund
Postleitzahl3600
Land, Gliederung (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDänemark
2.1.3.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.2 500 000,00 DKK
2.1.4.
Allgemeine Informationen
Rechtsgrundlage
Richtlinie 2014/24/EU
2.1.6.
Ausschlussgründe
Quellen der AusschlussgründeBekanntmachung
KonkursEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
ZahlungsunfähigkeitEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Schwerwiegendes berufliches FehlverhaltenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Vereinbarungen mit anderen Wirtschaftsteilnehmern zur Verzerrung des WettbewerbsEn ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren har tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Interessenkonflikt aufgrund seiner Teilnahme an dem VergabeverfahrenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Direkte oder indirekte Beteiligung an der Vorbereitung des VergabeverfahrensEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Täuschung, Zurückhaltung von Informationen, Unfähigkeit zur Vorlage erforderlicher Unterlagen oder Erlangung vertraulicher Informationen zu dem VerfahrenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Rein innerstaatliche AusschlussgründeUdbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Terroristische Straftaten oder Straftaten im Zusammenhang mit terroristischen AktivitätenEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SozialversicherungsbeiträgenOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Verstoß gegen die Verpflichtung zur Entrichtung von SteuernOrdregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Beteiligung an einer kriminellen VereinigungEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Geldwäsche oder TerrorismusfinanzierungEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
BetrugEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Kinderarbeit und andere Formen des MenschenhandelsEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
KorruptionEn ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
5. Los
5.1.
LosLOT-0000
TitelIT-system til håndtering af bookinger, tilskud, foreningsregister og fritidspas
BeschreibungFrederikssund Kommune udbyder en kontrakt om levering, implementering og drift af et samlet IT-system til håndtering af kommunale bookinger, tilskud, foreningsregister og fritidspas. Frederikssund Kommune har ca. 47.000 indbyggere og et aktivt foreningsliv, som understøttes gennem tilskudsordninger og adgang til kommunale faciliteter. Formålet med udbuddet er at anskaffe en samlet digital løsning til: •booking og administration af kommunale faciliteter og lokaler, •oprettelse og vedligeholdelse af foreningers stamoplysninger samt foreningsregister, •administration og udbetaling af tilskud og puljer, •håndtering af fritidspas. Løsningen skal effektivt understøtte Ordregivers administrative arbejdsgange og samtidig give foreninger og borgere en enkel og brugervenlig adgang. Ordregiver tilstræber én fælles indgang for de primære brugere (Ordregivers foreninger) til al kommunikation vedrørende tilskud og faciliteter. Løsningen skal være intuitiv at anvende for alle brugergrupper, herunder ældre borgere.
Interne Kennung745628
5.1.1.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72263000 Software-Implementierung, 72261000 Software-Unterstützung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har en ensidig option til at forlænge kontrakten på uændrede vilkår og uden forhandling med op til samlet 2 år, højst 1 år ad gangen. Udnyttelse meddeles skriftligt senest 2 måneder før den til enhver tid gældende udløbsdato.
5.1.2.
Erfüllungsort
PostanschriftTorvet 2  
StadtFrederikssund
Postleitzahl3600
Land, Gliederung (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDänemark
5.1.3.
Geschätzte Dauer
Datum des Beginns01/10/2026
Laufzeit6 Jahre
5.1.4.
Verlängerung
Maximale Verlängerungen2
5.1.5.
Wert
Geschätzter Wert ohne MwSt.2 500 000,00 DKK
5.1.6.
Allgemeine Informationen
Vorbehaltene Teilnahme
Teilnahme ist nicht vorbehalten.
Die Namen und beruflichen Qualifikationen des zur Auftragsausführung eingesetzten Personals sind anzugebenNicht erforderlich
Auftragsvergabeprojekt nicht aus EU-Mitteln finanziert
Die Beschaffung fällt unter das Übereinkommen über das öffentliche Beschaffungswesenja
5.1.7.
Strategische Auftragsvergabe
Ziel der strategischen AuftragsvergabeKeine strategische Beschaffung
5.1.8.
Zugänglichkeitskriterien
Zugänglichkeitskriterien für Menschen mit Behinderungen wurden berücksichtigt
5.1.9.
Eignungskriterien
Quellen der AuswahlkriterienBekanntmachung
KriteriumAllgemeiner Jahresumsatz
Beschreibung des AuswahlkriteriumsÅrsomsætning skal for hvert af de seneste to disponible regnskabsår være mindst DKK 2.000.000.

KriteriumFinanzkennzahlen
Beschreibung des AuswahlkriteriumsSoliditetsgraden skal for hvert af de seneste to disponible regnskabsår udgøre mindst 20%.

KriteriumBerufliche Risikohaftpflichtversicherung
Beschreibung des AuswahlkriteriumsTilbudsgiver skal senest ved kontraktstart have gyldig erhvervs- og produktansvarsforsikring med dækningssum på mindst DKK 10.000.000 pr. forsikringsår, som dækker tings- og personskade.

KriteriumReferenzen zu bestimmten Dienstleistungen
Beschreibung des AuswahlkriteriumsTilbudsgiver skal dokumentere mindst én (1) relevant og sammenlignelig reference for tilsvarende ydelser udført inden for de seneste tre (3) år regnet fra tilbudsfristen. En reference anses som sammenlignelig, når tilbudsgiver har leveret og efterfølgende serviceret et bookingsystem inkl. implementering, support og vedligehold til en offentlig ordregiver i et omfang og en kompleksitet, der i det væsentlige svarer til den udbudte opgave. Referenceoplysninger (skal udfyldes i udbudssystemet): • Kort beskrivelse af opgaven • Kontraktens værdi i DKK • Tidspunkt for udførelse • Kundenavn (offentlig ordregiver), kontaktperson og telefonnummer/e-mail. Ordregiver kan kontakte referencekunden med henblik på verifikation af de afgivne oplysninger. Mangelfulde eller åbenbart urigtige oplysninger kan medføre, at referencen ikke tillægges vægt.
5.1.10.
Zuschlagskriterien
Kriterium
ArtQualität
BeschreibungTildelingskriteriet kvalitet er sammensat af fem delkriterier, som hver især bedømmes på en pointskala fra 0-5, hvor 5 er bedst. Den samlede kvalitetsscore er en vægtet sum af pointene for disse delkriterier. De fem delkriterier under kvalitet vægtes • Brugervenlighed for brugerne (40%) • Implementeringsplan og oplæring (10%) • Brugervenlighed for administratorer (20 %) • Administrationen af fritidspas (25 %) • Teknisk funktionalitet (5 %) Ved evalueringen i forhold til de kvalitative delkriterier anvendes en pointskala fra 0-5. Der kan tildeles halve point (0,5). Der er en kvalitetstærskel for udvalgte delkriterier. For at et tilbud kan indgå i den samlede vurdering, skal der opnås minimum 3,0 point (før vægtning) på hvert af følgende fire delkriterier: • Brugervenlighed for brugerne • Implementeringsplan og oplæring • Brugervenlighed for administratorer • Administrationen af fritidspas Tilbud, som opnår under 3,0 point på ét eller flere af disse delkriterier, tages ikke i betragtning ved den samlede bedømmelse og tildeling. Tærsklen gælder ikke delkriteriet “Teknisk funktionalitet”. Tilbud, der ikke opfylder kvalitetstærsklen, indgår ikke i den efterfølgende pointberegning for pris og kvalitet.
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl65
Kriterium
ArtPreis
BeschreibungKriteriet pris vil blive evalueret på baggrund af den samlede tilbudspris i Bilag 2 - Tilbudsliste. Priser angives ekskl. moms, men inkl. alle direkte og indirekte omkostninger forbundet med opfyldelse af aftalen. Pointtildelingen sker efter en lineær model, hvor tilbuddet med den laveste pris opnår 5 point. Point for de øvrige tilbud beregnes forholdsmæssigt ud fra følgende formel: • Point (Pris) = 5 * (Laveste tilbudssum / Aktuel tilbudssum)
Kategorie des Gewicht-ZuschlagskriteriumsGewichtung (Prozentanteil, genau)
Zuschlagskriterium — Zahl35
5.1.11.
Auftragsunterlagen
Sprachen, in denen die Auftragsunterlagen offiziell verfügbar sindDänisch
Internetadresse der Auftragsunterlagenhttps://www.comdia.com/frederikssund-kommune/tenderinformationshow.aspx?Id=745628
5.1.12.
Bedingungen für die Auftragsvergabe
Bedingungen für die Einreichung
Elektronische EinreichungErforderlich
Adresse für die Einreichunghttps://www.comdia.com/frederikssund-kommune/tenderinformationshow.aspx?Id=745628
Sprachen, in denen Angebote oder Teilnahmeanträge eingereicht werden könnenDänisch
Elektronischer KatalogNicht zulässig
VariantenNicht zulässig
Frist für den Eingang der Angebote20/08/2026 12:00:00 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Dauer, während der das Angebot gültig bleiben muss6 Monate
Auftragsbedingungen
Die Auftragsausführung muss im Rahmen von Programmen für geschützte Beschäftigungsverhältnisse erfolgenNein
Es ist eine Geheimhaltungsvereinbarung erforderlichnein
Elektronische RechnungsstellungErforderlich
Aufträge werden elektronisch erteiltnein
Zahlungen werden elektronisch geleistetja
5.1.15.
Techniken
Rahmenvereinbarung
Keine Rahmenvereinbarung
Informationen über das dynamische Beschaffungssystem
Kein dynamisches Beschaffungssystem
5.1.16.
Weitere Informationen, Schlichtung und Nachprüfung
ÜberprüfungsstelleKlagenævnet for Udbud
Informationen über die Überprüfungsfristen: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation, die Informationen über den allgemeinen, am Ort der Ausführung des Auftrags geltenden steuerrechtlichen Rahmen bereitstelltFrederikssund kommune
Organisation, die Informationen über den allgemeinen, am Ort der Ausführung des Auftrags geltenden umweltrechtlichen Rahmen bereitstelltFrederikssund kommune
Organisation, die Informationen über den allgemeinen, am Ort der Ausführung des Auftrags geltenden Rechtsrahmen für Arbeitsschutz und Arbeitsbedingungen bereitstelltFrederikssund kommune
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstelltFrederikssund kommune
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstelltKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmtFrederikssund kommune
Organisation, die Angebote bearbeitetFrederikssund kommune
8. Organisationen
8.1.
ORG-0001
Offizielle BezeichnungFrederikssund kommune
Registrierungsnummer29189129
PostanschriftTorvet 2
StadtFrederikssund
Postleitzahl3600
Land, Gliederung (NUTS)Nordsjælland (DK013)
LandDänemark
KontaktpersonCamilla Oliver
E-Mailca971@frederikssund.dk
Telefon47351000
Internetadressehttps://www.frederikssund.dk/
Rollen dieser Organisation
Beschaffer
Organisation, die zusätzliche Informationen über das Vergabeverfahren bereitstellt
Organisation, die Teilnahmeanträge entgegennimmt
Organisation, die Angebote bearbeitet
Organisation, die Informationen über den allgemeinen, am Ort der Ausführung des Auftrags geltenden steuerrechtlichen Rahmen bereitstellt
Organisation, die Informationen über den allgemeinen, am Ort der Ausführung des Auftrags geltenden umweltrechtlichen Rahmen bereitstellt
Organisation, die Informationen über den allgemeinen, am Ort der Ausführung des Auftrags geltenden Rechtsrahmen für Arbeitsschutz und Arbeitsbedingungen bereitstellt
8.1.
ORG-1000
Offizielle BezeichnungComdia ApS
Registrierungsnummer33501404
PostanschriftLindvedvej 71
StadtOdense S
Postleitzahl5260
Land, Gliederung (NUTS)Fyn (DK031)
LandDänemark
E-Mailsupport@comdia.com
Telefon+45 7199 3672
Internetadressehttps://www.comdia.com/
Rollen dieser Organisation
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Offizielle BezeichnungKlagenævnet for Udbud
Registrierungsnummer37795526
PostanschriftNævnenes Hus, Toldboden 2
StadtViborg
Postleitzahl8800
Land, Gliederung (NUTS)Vestjylland (DK041)
LandDänemark
E-Mailklfu@naevneneshus.dk
Telefon+45 7240 5600
Internetadressehttp://www.klfu.dk
Rollen dieser Organisation
Überprüfungsstelle
8.1.
ORG-1002
Offizielle BezeichnungKonkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registrierungsnummer10294819
PostanschriftCarl Jacobsens Vej 35
StadtValby
Postleitzahl2500
Land, Gliederung (NUTS)Københavns omegn (DK012)
LandDänemark
E-Mailkfst@kfst.dk
Telefon+45 4171 5000
Internetadressehttps://www.kfst.dk/
Rollen dieser Organisation
Organisation, die weitere Informationen für die Nachprüfungsverfahren bereitstellt
Informationen zur Bekanntmachung
Kennung/Fassung der Bekanntmachung4fe01cdd-c38a-4f42-9a4f-4c0971fd0c38  -  01
FormulartypWettbewerb
Art der BekanntmachungAuftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Unterart der Bekanntmachung16
Datum der Übermittlung der Bekanntmachung19/06/2026 11:47:27 (UTC+02:00) Osteuropäische Zeit, Mitteleuropäische Sommerzeit
Sprachen, in denen diese Bekanntmachung offiziell verfügbar istDänisch
Veröffentlichungsnummer der Bekanntmachung427682-2026
ABl. S – Nummer der Ausgabe118/2026
Datum der Veröffentlichung22/06/2026