427967-2026 - Wettbewerb
Finnland – Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung – Valaistuksen ohjausjärjestelmä
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Valaistuksen ohjausjärjestelmä
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Helsingin Kaupunginteatterin valaistuksen ohjausjärjestelmä repertuaariteatterikäyttöön. Hankintaan sisältyy lisäksi käyttökoulutus laitteen käytöstä sekä toimitus Hankintayksikön osoittamaan paikkaan. Tilaaja vastaa asennuksesta. Hankittavan valaistuksen ohjausjärjestelmän ja sen tarvikkeiden tulee olla uusia ja käyttämättömiä. Hankinnan kohdetta ja sille asetettuja vaatimuksia on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liiteasiakirjoissa. Sopimus hankinnasta tehdään yhden (1) tarjoajan kanssa. Sopimus tehdään liitteenä toimitetun sopimusmallin mukaisesti. Hankintayksikölle ei muodostu määräostovelvoitetta eikä Hankintayksikkö sitoudu hankinta-asiakirjoissa ilmoitettuihin määriin. Hankintayksiköllä on oikeus määrittää hankittavien tuotteiden ja laitteiden määrät tilauksen yhteydessä. Sopimus ei tuota valitulle toimittajalle yksinoikeutta hankinnan kohteena olevien tuotteiden toimittamiseen.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (hankintalaki, 1397/2016). Hankinnassa on kyse hankintalain 26 §:n mukaisen EU-kynnysarvon ylittävästä hankinnasta. Hankinta toteutetaan noudattaen avointa menettelyä. Avoimella menettelyllä tarkoitetaan menettelyä, jossa Hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen, ja johon kaikki tarjoajat voivat jättää tarjouksen. Tarjousten vertailu suoritetaan soveltuvuusvaatimukset täyttävien, tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen jättäneiden tarjoajien välillä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31500000 Elektrische Lampen und Leuchten, 31600000 Elektrische Ausrüstung, 31700000 Elektronischer, elektromechanischer und elektrotechnischer Bedarf, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-051936-LOT-0001