See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakter om applikationsdrift, udvikling, vedligehold og videreudvikling af national sundheds-it
Beschreibung: Sundhedsdatastyrelsen er en styrelse under Sundheds- og Kirkeministeriet. Sundhedsdatastyrelsen har ansvar for at udvikle og drive centrale digitale løsninger i sundhedsvæsenet samt for at indsamle, forvalte og tilgængeliggøre nationale sundhedsdata og registre. Herudover koordinerer Sundhedsdatastyrelsen arbejdet med sundhedsdata, digitalisering og informationssikkerhed på tværs af den danske sundhedssektor. Til at understøtte Sundhedsdatastyrelsens aktiviteter udbyder Sundhedsdatastyrelsen hermed 3 enslydende kontrakter om applikationsdrift, udvikling, vedligehold og videreudvikling af national sundheds-it. De tre leverandører, som tildeles en kontrakt, vil hver især få ansvaret for 1 eller flere nærmere definerede ansvarsområder. Fordelingen af ansvarsområder er nærmere beskrevet i Kontrakten. De tre leverandører skal indgå i et agilt flerleverandør-setup baseret på scrum-principper, og vil således skulle arbejde tæt sammen med hinanden og Sundhedsdatastyrelsen om udførelse af opgaverne omfattet af kontrakten. Dette indebærer at hver leverandør får ansvar for en række blandede teams under det definerede ansvarsområde, bestående af konsulenter fra alle tre leverandører, og der vil således under hvert ansvarsområde være konsulenter fra alle tre leverandører. Formålet med denne samarbejdsmodel er at sikre videndeling under udførelsen med henblik på at minimere videns- og produktionstab. Samarbejdsmodellen og den systematiske videndeling tilskynder desuden løbende optimering af arbejdsprocesser samt gensidig læring på tværs af både leverandører og kunden. Gennem fælles møder, tværgående sparring og åbne informationsudvekslinger skabes der et miljø, hvor best practices identificeres og udbredes, og hvor kontinuerlig forbedring bliver en naturlig del af det daglige arbejde. Dette har til formål at styrke både kvaliteten af leverancerne og den samlede værdiskabelse for Sundhedsdatastyrelsen.
Interne Kennung: 26/02383 (KI)
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i to faser. 1. fase er prækvalifikationsfasen. Her anmoder ansøgerne om prækvalifikation, og ordregiver udvælger herefter de ansøgere, der opfordres til at afgive tilbud i fase 2. Der sker samlet prækvalifikation for alle tre delkontrakter. 2. fase er selve tilbudsgivningen. De prækvalificerede tilbudsgivere afgiver i denne fase deres tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72212180 Entwicklung von Medizinsoftware, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1: Udbud af kontrakter om applikationsdrift, udvikling, vedligehold og videreudvikling af national sundheds-it
Beschreibung: Sundhedsdatastyrelsen hører under Sundheds- og Kirkeministeriet, og har ansvar for at udvikle og drive centrale digitale løsninger i sundhedsvæsenet samt indsamle, forvalte og tilgængeliggøre nationale sundhedsdata og registre. Til at understøtte styrelsens aktiviteter udbyder styrelsen hermed 3 enslydende kontrakter om applikationsdrift, udvikling, vedligehold og videreudvikling af national sundheds-it. De tre leverandører vil hver især få ansvaret for 1 eller flere nærmere definerede ansvarsområder. Fordelingen af ansvarsområder er nærmere beskrevet i Kontrakten. De tre leverandører skal indgå i et scrum-baseret agilt flerleverandørsetup, og vil skulle arbejde tæt sammen med hinanden og SDS om udførelse af Kontraktens opgaver. Dette indebærer at hver leverandør får ansvar for en række blandede teams under deres ansvarsområde, bestående af konsulenter fra alle tre leverandører. Samarbejdsmodellen og systematisk videndeling fremmer løbende optimering og gensidig læring mellem leverandører og kunde. Dette har til formål at styrke både kvaliteten af leverancerne og den samlede værdiskabelse for SDS. Hver leverandør er i den forbindelse forpligtet til at stille en kompetent, fleksibel og skalerbar Leveranceorganisation bestående af initialt 22 allokerede fuldtidsressourcer, som der optrappes til løbende i Kontraktens opstartsfase. Leverandørens forpligtelse hertil indtræder ved Kontraktens underskrivelse uden nærmere bestilling. Kunden er samtidig forpligtet til at aftage og betale for Leverandørens Konsulenthold og de allokerede ressourcer samt de ydelser, der leveres i hele kontraktperioden. Kundens betalingsforpligtelse gælder til enhver tid for den aftalte bemanding af Leveranceorganisationen, jf. bilag 3 og 12. Udviklingsleverandørens Allokerede konsulenter skal til enhver tid følge Kundens retningslinjer for hjemmearbejde og fremmøde. Kundens retningslinjer på tidspunktet for underskrift af Kontrakten er, at Allokerede konsulenter skal arbejde i Kundens Lokaler 3 Arbejdsdage om ugen. Kunden beslutter, hvilke dage konsulenterne skal møde op, og Kunden er berettiget til at ændre antallet af Arbejdsdage, hvor der kræves fremmøde hhv. hjemmearbejde. II. Hovedydelser De udbudte kontrakter omfatter følgende hovedydelser: A) Udvikling, videreudvikling og vedligeholdelse af sundheds-it B) Samarbejde i et agilt flerleverandør-setup og understøttelse af den fælles samarbejdsmodel C) Varetagelse af applikationsdrift og beredskab Ad hovedydelse A): Leverandøren skal levere udvikling, videreudvikling og vedligeholdelse af styrelsens systemer ved agil tilgang. Dette omfatter ændringer og udvidelser af systemernes funktionalitet og integrationer, opgradering og optimering af komponenter samt forretningsanalyse og rådgivning i forbindelse med løsningsdesign og sikkerhed. Systemerne omfatter blandt andet nationale sundhedsregistre (Det Danske Vaccinationsregister, Det Centrale Tilskudsregister og Sundhedsvæsenets Organisationsregister) samt digitale løsninger og platforme, der understøtter deling af sundhedsdata mellem aktører (herunder Fælles Medicinkort, National Serviceplatform og Sundhedsvæsenets Elektroniske Brugerstyring). Systemerne anvendes bredt i sundhedssektoren og behandler følsomme persondata. Tre af dem (FMK, NSP og SEB) er betegnet som samfundskritiske. Systemerne er baseret på velafprøvede standardteknologier og en kombination af open source og kommercielle komponenter. Backend er primært udviklet i Java eller .NET, mens integrationer overvejende sker via SOAP-XML og i nogle tilfælde REST. Frontend-teknologierne inkluderer webframeworks som TypeScript og React, ofte organiseret som single-page applikationer med API-lag (BFF) mellem frontend og backend. Udvikling, versionsstyring og deployment understøttes af Git-baserede platforme, CI/CD-pipelines og containerteknologier. Drift foregår både on-premise og i cloud (fx Azure) afhængigt af løsningen, og omfatter platforme som Windows/IIS og databaser som MSSQL. Ad hovedydelse B): Leverandøren skal sammen med de to øvrige leverandører organisere sig i agile Teams. Grundlaget for samarbejdet er, at levering af kontraktens ydelser sker under anvendelse af de etablerede tværgående miljøer, værktøjer, processer, fora og roller til håndtering af den agile udvikling på tværs af teams, som er organiseret under et ansvarsområde. Da det er første gang denne kontrakt udbydes vil leverandøren også skulle være med at etablere samarbejdsmodellen hos kunden. Hvert ansvarsområde vil have én ansvarshavende leverandør, som skal bidrage til bemandingen af teamsene herunder med ressourcer fra både eget og øvrige leverandørers konsulenthold, samt kundens egen organisation, for at sikre optimal kompetenceudnyttelse og vidensdeling på tværs. Ad hovedydelse C): Leverandøren skal drifte og yde teknisk support af systemernes applikationslag, herunder middleware og databaser. Dette omfatter etablering og vedligeholdelse af sikre og effektive processer for deployment, release management, patchning og ændringshåndtering baseret på anerkendte standarder som DevOps og ITIL, brug af CI/CD-pipelines, versionsstyring og automatiserede tests. Leverandøren skal kontinuerligt arbejde på at højne automatiseringsgraden og minimere manuelle fejl. Leverandøren skal endvidere sikre løbende overvågning og alarmering, således at alle driftsforstyrrelser eller potentielle driftsforstyrrelser identificeres proaktivt og håndteres rettidigt. For de tre samfundskritiske systemer (NSP, FMK og SEB) skal leverandøren etablere og/eller indgå i en 24/7-vagtordning, så kritiske hændelser kan håndteres uden for normal arbejdstid. Standbyvagten skal kunne reagere iht. aftalte servicemål og eskalere iht. dokumenterede procedurer og beredskabsplaner. *** Der henvises til udbudsmaterialet for yderligere om Kontraktens ydelserne. Det bemærkes, at alle 3 delkontrakter omfatter samme ydelser og antal konsulenter, og således også samme estimerede værdi som angivet i denne bekendtgørelse.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2: Udbud af kontrakter om applikationsdrift, udvikling, vedligehold og videreudvikling af national sundheds-it
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Delkontrakt 3: Udbud af kontrakter om applikationsdrift, udvikling, vedligehold og videreudvikling af national sundheds-it
Interne Kennung: 3-2