See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af EOJ med option på ESJ, hjælpemiddelmodul og databaseret ruteplanlægning
Beschreibung: Udbuddet er initieret af Den Storkøbenhavnske Digitaliseringsforening (DSD), der er en forening af kommuner omkring København, som gennem et samarbejde støtter hinanden på digitaliseringsområdet, f.eks. fælles projekter, vidensdeling og frivillige fælles udbud. Kontrakten indgås af følgende kommuner: Albertslund, Allerød, Dragør, Frederikssund, Glostrup, Høje-Taastrup, Rødovre og Tårnby. Udbuddet omhandler anskaffelse, vedligeholdelse og drift af en samlet og sammenhængende standard it-løsning for elektroniske borgerjournaler, der skal understøtte arbejdsgange og funktionalitet for Sundhed, Omsorg (EOJ), Social (ESJ), hjælpemiddel og databaseret ruteplanlægning. EOJ-delen skal understøtte og lette Kommunernes opfyldelse af opgaver i forhold til relevante dele af sundheds- og servicelovgivningen, ældreloven og tilhørende bekendtgørelser og vejledninger mm. inklusive nødvendige funktioner og arbejdsområder. ESJ-delen skal understøtte og lette Kommunernes (dvs. de Kommuner, som tilvælger anskaffelsen af ESJ-Systemet) opfyldelse af opgaver i forhold til relevante dele af service- og sundhedslovgivningen, ældreloven og tilhørende bekendtgørelser og vejledninger mm. inklusive nødvendige funktioner og arbejdsområder. Der er endvidere medtaget to øvrige funktionelle optioner på hjælpemiddelmodul og databaseret ruteplanlægning, der ønskes mulighed for at tilkøbe i Kontraktens varighed. Det er afgørende for Kommunerne, at der anskaffes en standardløsning, der er etableret og velafprøvet på markedet, herunder i samspil med det omfattende net af aktører, der opererer på dette område samt de regelsæt, der gælder. Der ønskes ikke gennemførelse af et udviklingsprojekt. Løsningen skal være fremtidssikker, herunder ved at Løsningen ved implementeringen er topmoderne både set med brugerens øjne og teknologisk. Ud fra dette udgangspunkt er det Kommunernes ønske, at Løsningen fortsat gennem videreudvikling skal opretholde en førerstilling, således at der hverken under Kontraktens løbetid eller i den mulige forlængelsesperiode opstår behov for en renovering eller udskiftning af Løsningen. Der anskaffes én sammenhængende og samlet Løsning, hvor Løsningen skal tilbydes som Software as a Service (SaaS). Alle kommunerne anskaffer EOJ-delen, mens ESJ, hjælpemiddelmodulet og ruteplanlægning udgør optioner, der kan tilvælges.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsforretningen blev gennemført som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61-66 (lovbekendtgørelse nr. 1564 af 15. december 2015). Denne udbudsform sikrer en fleksibel proces, hvor DSD på vegne af kommunerne havde mulighed for at forhandle med tilbudsgiverne under udbudsprocessen på baggrund af de indledende tilbud. Med forhandlingen kunne DSD tilkendegive tilbuddets stærke og svage sider, samt have muligheden for at bemærke, hvilke elementer der eventuelt gjorde tilbuddet ikke-konditionsmæssigt. Der kunne tilsvarende ske en udvidelse med yderligere forhandlingsrunder undervejs, hvis det måtte vise sig nødvendigt. Denne mulighed blev ikke anvendt. Det gav også DSD muligheden for at få tilbudsgivernes input til, hvilke dele af udbudsmaterialet der eventuelt kunne anses som fordyrende, uhensigtsmæssige eller deciderede showstoppers. På baggrund heraf havde DSD mulighed for at foretage mindre justeringer af udbudsmateriale, som tilbudsgiverne efterfølgende udarbejdede tilbud på. Denne fleksibilitet ville DSD ikke opnå ved et offentligt eller begrænset udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72224100 Planung im Bereich Systemimplementierung, 72224200 Planung im Bereich Systemqualitätssicherung, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72240000 Systemanalyse und Programmierung, 72253100 Help-Desk, 72253200 Systemunterstützung, 72254000 Softwaretests, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72261000 Software-Unterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er i Kontrakten option på: - Anskaffelse af ESJ - Anskaffelse af hjælpemiddelmodul - Anskaffelse af ruteplanlægning - Yderligere uddannelse og Miljøer - Nye Integrationer - Ophørsassistance - Konsulenttimer