2. Verfahren
Verfahren
Titel: Light Udbud på levering af af Tandproteser mv. til borgere i Norddjurs Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af ydelser og behandling fra tandlæger, kliniske tandteknikere eller laboratorietandteknikere i forbindelse med tilskud til Tandproteser til borgere underlagt reglerne om udvidet helbredstillæg i Norddjurs Kommune. I henhold til reglerne om udvidet helbredstillæg kan der ydes tilskud til dækningen af udgiften til den billigste (men tilstrækkelige) aftagelige tandprotese. Aftagelige tandproteser er proteser, som kan fjernes fra mundhulen. Aftagelige tandproteser omfatter både delproteser, som erstatter en delvis tabt tand i over- eller underkæbe og helproteser, som erstatter samtlige tænder i over- eller underkæben.
Interne Kennung: 252930988
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Light udbud efter Udbudslovens afsnit 3 om indkøb af sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85131000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33138100 Künstliche Gebisse, 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000