See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vejledende forhåndsmeddelelse vedrørende etablering af en tungtslamsproces for Herning Vand A/S
Beschreibung: Herning Vand A/S ønsker med denne meddelelse at gennemføre en målrettet markedsafsøging forud for beslutning om den videre anskaffelsesproces vedrørende etablering af en tungtslamsproces eller anden dokumenteret løsning, der kan styrke partikel- og fosfortilbageholdelsen på Herning Centralrenseanlæg. Markedsafsøgingen har et særligt fokus på, om markedet kan levere en løsning, der ikke blot teknisk kan bidrage til de skærpede udlederkrav, men som også kan projekteres, leveres, installeres og indkøres inden for en samlet implementerings- og indkøringsperiode på 3-4 måneder efter kontraktindgåelse eller endelig bestilling. Det er afgørende for Herning Vand A/S at få dokumenteret, om der findes én eller flere potentielle leverandører, der realistisk kan opfylde dette (tidskritiske) behov. Leverandørernes svar vil derfor blive anvendt til at kvalificere Herning Vand A/S' beslutningsgrundlag, herunder vurderingen af om der foreligger et reelt konkurrencefelt for den påtænkte anskaffelse. Baggrund og behov: Miljøministeren fastlægger i en ny aftale med partierne bag ”Aftale om Implementering af et Grønt Danmark” konkrete indsatser, der skal nedbringe udledningen af kvælstof markant fra spildevand til 16 fjorde og kystvande. Reduktionerne skal gennemføres inden udgangen af 2027, ved at der stilles strengere krav til, hvordan spildevandsselskaberne renser spildevand. Herning Centralrenseanlæg er underlagt skærpede udlederkrav, herunder 3,5 mg N/L og 0,1 mg P/L. Særligt kravet til totalfosfor stiller høje krav til en stabil og effektiv tilbageholdelse af partikulært bundet fosfor. For at understøtte overholdelsen af de skærpede udlederkrav undersøger Herning Vand A/S mulighederne for at etablere en tungtslamsproces eller en anden funktionsmæssigt tilsvarende og dokumenteret løsning som supplement til den eksisterende renseproces. Tungtslamsprocessen skal fremme dannelsen og tilbageholdelsen af tungere slamfraktioner i renseprocessen. Herved forbedres separationen af partikler og fosforbundet materiale, samtidig med at en større andel af biomassen fastholdes i anlægget. Dette bidrager til en mere stabil drift og en øget renseeffekt. Behovet er tidskritisk, fordi løsningen skal kunne give en reel driftsmæssig effekt inden for en kort implementeringshorisont. En løsning, der først kan udvikles, pilottestes eller indkøres over en længere periode, vurderes derfor som udgangspunkt ikke at imødekomme Herning Vand A/S' aktuelle behov. Centrale minimumsforudsætninger for relevant leverandørrespons: For at Herning Vand A/S kan vurdere, om der findes relevante markedsaktører, bedes leverandører udtrykkeligt forholde sig til nedenstående minimumsforudsætninger. Hvis en leverandør ikke kan opfylde én eller flere forudsætninger, bedes dette angives tydeligt sammen med en beskrivelse af nærmeste alternative leverance. Samlet implementering og indkøring på 3-4 måneder: Leverandøren skal kunne dokumentere en realistisk tidsplan for projektering, levering, installation, integration, idriftsættelse og procesmæssig indkøring på maksimalt 3-4 måneder efter kontraktindgåelse eller endelig bestilling. Dokumenteret og afprøvet løsning:Løsningen skal være afprøvet eller dokumenteret i fuldskala eller under forhold, der er sammenlignelige med kommunale renseanlæg. Løsningen må ikke være afhængig af et længere udviklings- eller pilotforløb for at kunne anvendes. Begrænsede anlægsmæssige ændringer: Løsningen skal kunne integreres i Herning Centralrenseanlægs eksisterende drift med begrænsede anlægsændringer og uden en længerevarende ombygning af hovedprocessen. Fosfor- og partikeltilbageholdelse: Løsningen skal forbedre tilbageholdelsen af partikler, suspenderet stof og fosforbundet materiale og dermed understøtte overholdelsen af kravet på 0,1 mg/L total-P. Robusthed: Løsningen skal være robust over for variationer i hydraulisk belastning og slamkvalitet. Anvendelse på anlæg uden Bio-P: Løsningen skal kunne implementeres på et renseanlæg, der ikke er etableret med Bio-P som forudsætning. Bundfældning/separation: Leverandøren bedes dokumentere, hvordan løsningen kan bidrage til relevant bundfældningshastighed/separation, herunder foreløbigt niveau på 3 meter pr. time eller tilsvarende dokumenteret separationseffekt. Tungtslams processen skal give driftsmæssige fordele i form af øget processtabilitet, forbedret separation og en mere robust håndtering af variationer i belastning. Samtidig skal processen understøtte en effektiv fjernelse af fosfor bundet til partikulært og organisk materiale. Leverance- og ressourcekapacitet: Leverandøren skal kunne dokumentere, at nødvendige materialer, udstyr, specialister og idriftsættelsesressourcer kan stilles til rådighed inden for den angivne tidsramme. Oplysninger, som leverandøren bedes fremsende: Leverandører bedes fremsende en kortfattet, men dokumenteret besvarelse. Besvarelsen bør som minimum indeholde: • en beskrivelse af den foreslåede løsning og dens virkemåde, • angivelse af, om løsningen er en tungtslamsproces eller en anden funktionsmæssigt tilsvarende løsning, • referencer fra sammenlignelige renseanlæg, herunder anlægstype, belastning, resultater og implementeringstid, • en realistisk tidsplan, der viser, hvordan implementering og indkøring kan gennemføres på 3-4 måneder, • beskrivelse af nødvendige anlægsændringer, styring, måleudstyr, kemikalier, hjælpeprocesser og driftsressourcer, Særligt om tidskravet på 3-4 måneder: Tidskravet på 3-4 måneder er et centralt element i markedsafsøgingen. Leverandører bedes derfor ikke alene oplyse en samlet leveringstid, men opdele tidsplanen i følgende faser: • projektering og eventuel tilpasning til eksisterende anlæg, • installation og integration i eksisterende drift, • idriftsættelse og procesmæssig indkøring, og • driftsdokumentation, test, oplæring og overdragelse.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 45232422 Schlammbehandlungsanlagen, 45252000 Bauarbeiten für Klär-, Reinigungs- und Müllverbrennungsanlagen