431453-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen – Rammeaftale vedrørende indkøb af Individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale vedrørende indkøb af Individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression
BeschreibungUdbuddet vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression. Der er nærmere bestemt tale om psykologbehandling, hvor Region Syddanmark tilbyder, at patienten kan komme i psykologbehandling hos en privat psykolog, fx på grund af geografisk afstand til nærmeste regionsklinik. Region Syddanmark etablerer således en visitation, som praktiserende læger kan henvise til, samt en regionsklinik i hvert af regionens fire sundhedsråd. Regionsklinikkerne varetager alle typer behandlinger (gruppekonsultationer med fysisk fremmøde og over video samt individuelle konsultationer med fysisk fremmøde og over video samt forløb i Internetpsykiatrien). Udover behandling på regionsklinikkerne tilbyder regionen individuel behandling med fysisk fremmøde i det fleste af kommunerne i regionen med henblik på at sikre målgruppen behandling i geografisk nærhed af bopælen. Det er denne sidstnævnte individuelle behandling, som udbuddet omfatter. Udbuddet er opdelt i 17 delkontrakter. Én kontrakt for hver af de kommuner, hvor der skal etableres private behandlingstilbud. Ordregiver forventer, at kontraktstart vil være den 1. oktober 2026. Tilbudsgiver skal som en del af tilbuddet angive en konsultationspris. Denne pris må ikke overstige 950 kr. ekskl. moms.
Interne Kennung26/16667
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121270 Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelkontrakt 1: Assens Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Assens Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 49 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung2-1
Menge1 649 Stück
LosLOT-0002
TitelDelkontrakt 2: Billund Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Billund Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 37 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung3-2
Menge1 243 Stück
LosLOT-0003
TitelDelkontrakt 3: Fredericia Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Fredericia Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 155 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung4-3
Menge5 207 Stück
LosLOT-0004
TitelDelkontrakt 4: Faaborg-Midtfyn Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Faaborg-Midtfyn Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 62 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung5-4
Menge2 076 Stück
LosLOT-0005
TitelDelkontrakt 5: Haderslev Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Haderslev Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 140 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung6-5
Menge4 684 Stück
LosLOT-0006
TitelDelkontrakt 6: Kerteminde Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Kerteminde Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 6 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung7-6
Menge192 Stück
LosLOT-0007
TitelDelkontrakt 7: Kolding Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Kolding Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 193 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung8-7
Menge6 467 Stück
LosLOT-0008
TitelDelkontrakt 8: Langeland Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Langeland Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 3 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung9-8
Menge100 Stück
LosLOT-0009
TitelDelkontrakt 9: Middelfart Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Middelfart Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 62 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung10-9
Menge2 072 Stück
LosLOT-0010
TitelDelkontrakt 10: Nordfyns Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Nordfyns Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 9 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung11-10
Menge305 Stück
LosLOT-0011
TitelDelkontrakt 11: Nyborg Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Nyborg Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 43 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung12-11
Menge1 443 Stück
LosLOT-0012
TitelDelkontrakt 12: Svendborg Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Svendborg Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 123 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung13-12
Menge4 121 Stück
LosLOT-0013
TitelDelkontrakt 13: Sønderborg Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Sønderborg Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 106 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung14-13
Menge3 554 Stück
LosLOT-0014
TitelDelkontrakt 14: Tønder Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Tønder Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 70 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung15-14
Menge2 346 Stück
LosLOT-0015
TitelDelkontrakt 15: Varde Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Varde Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 42 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung16-15
Menge1 396 Stück
LosLOT-0016
TitelDelkontrakt 16: Vejen Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Vejen Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 51 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung17-16
Menge1 709 Stück
LosLOT-0017
TitelDelkontrakt 17: Ærø Kommune
BeschreibungDelkontrakten vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression i Ærø Kommune. Regionen er ikke forpligtet til at henvise en Borger til en Leverandør i Borgerens bopælskommune. Regionen kan eksempelvis henvise til en Leverandør i en nabokommune, hvis den geografiske afstand og/eller transporttiden dertil er kortere, eller hvis andre saglige hensyn taler derfor. Ordregiver ønsker at råde over i alt 5 konsultationer i alt pr. måned fra leverandørerne på delkontrakten samlet set.
Interne Kennung18-17
Menge174 Stück
LosLOT-0018
BeschreibungUdbuddet vedrører Ordregivers indkøb af individuel psykologbehandling med fysisk fremmøde til unge mellem 18-24 år med let til moderat angst og depression. Der er nærmere bestemt tale om psykologbehandling, hvor Region Syddanmark tilbyder, at patienten kan komme i psykologbehandling hos en privat psykolog, fx på grund af geografisk afstand til nærmeste regionsklinik. Region Syddanmark etablerer således en visitation, som praktiserende læger kan henvise til, samt en regionsklinik i hvert af regionens fire sundhedsråd. Regionsklinikkerne varetager alle typer behandlinger (gruppekonsultationer med fysisk fremmøde og over video samt individuelle konsultationer med fysisk fremmøde og over video samt forløb i Internetpsykiatrien). Udover behandling på regionsklinikkerne tilbyder regionen individuel behandling med fysisk fremmøde i det fleste af kommunerne i regionen med henblik på at sikre målgruppen behandling i geografisk nærhed af bopælen. Det er denne sidstnævnte individuelle behandling, som udbuddet omfatter. Udbuddet er opdelt i 17 delkontrakter. Én kontrakt for hver af de kommuner, hvor der skal etableres et privat behandlingstilbud.
Interne Kennung1-17