431822-2026 - Wettbewerb
Finnland – Bewachungsdienste – Vartiointipalvelu sekä alusten irrotus- ja kiinnityspalvelut Oulun Satama Oy:lle
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vartiointipalvelu sekä alusten irrotus- ja kiinnityspalvelut Oulun Satama Oy:lle
Beschreibung: Oulun Satama Oy (”Oulun Satama”) pyytää tarjoustanne aluspalveluiden ja aluevartioinnin palveluista tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitettyjen vaatimusten mukaisesti. Aluspalvelut ja aluevartiointi suoritetaan Oulun Sataman hallinnoimissa satamissa Nuottasaaressa, Oritkarissa ja Vihreäsaaressa siten, että vartioinnin pääasiallinen asemapaikka on Orikarin sataman porttirakennus. Satamat ovat auki vuoden ympäri 24/7. Aluevartiointi ja aluspalvelu suoritetaan Oulun Sataman alueilla niin, että paikalla on kaikkina vuorokauden- ja vuodenaikoina koko ajan yksi vartija, jonka pääsääntöinen asemapaikka on Oritkarin porttirakennus. Vartija toimii kontaktipisteenä satama-alueen kulunvalvonnassa sekä ottaa vastaan alusten antamat tulo/lähtöilmoitukset. Vartija suorittaa aluevartiointia valvontakameroiden avulla sekä kiertämällä Tilaajan hallinnoimilla alueilla sovitusti. Vuoroa tekevä vartija kutsuu paikalle tarvittavan määrän lisähenkilöitä alusten irrotukseen/kiinnitykseen sekä osallistuu myös itse irrotus- tai kiinnitystöihin. Alusten irrotus tapahtuu pääsääntöisesti kahdella henkilöllä ja kiinnityksessä on mukana yhteensä 2-4 henkilöä. Näin ollen lisähenkilöiden tarve on tapahtumasta riippuen 1-3 henkilöä. Yhden irrotus- tai kiinnitystyön kesto vaihtelee noin 30 minuutin ja kahden tunnin välillä. Tämän työn ohella lisähenkilöllä ei ole muita työtehtäviä Oulun Satamassa. Hankittavat palvelut ja niiden vaatimukset esitetään tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: E14/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Yhteenliittymän jäsenen yksin antamaa tarjousta pidetään rinnakkaistarjouksena yhteenliittymän tarjouksen kanssa. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79713000 Bewachungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 63721200 Betrieb von Häfen
5. Los
Los: LOT-0000