432356-2026 - Wettbewerb
Finnland – Windenergieerzeuger – Tuuligeneraattorit
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tuuligeneraattorit
Beschreibung: Rajavartiolaitos (hankintayksikkö) pyytää tarjousta tuuligeneraattoreista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena on 5 kpl teholuokan 1 - 1,5 kW tuuligeneraattoreita Sekä optiona teholuokan 1 - 1,5 kW tuuligeneraattoreita enintään 4 kpl ja teholuokan 300 - 500 W tuuligeneraattoreita enintään 10 kpl Hankintayksikkö voi lunastaa optiot heti tai myöhemmin. Optiot voidaan lunastaa myös yksittäisinä tilauksina. Hankintayksikkö päättää optioiden käyttöönotosta viimeitään 31.12.2027. Tuuligeneraattoreiden käyttöympäristö on Suomen merialueilla oleva ulkosaaristo, joten tuuligeneraattoreiden tulee kestää ulkosaaristossa vallitsevat merelliset sääolosuhteet. Käyttölämpötilan vaihtelu on äärimmillään -30 ja +35 Celsius asteen välillä. Johtuen käyttöpaikan haasteellisesta saavutettavuudesta esimerkiksi kelirikkoaikaan, vaadimme tuotteilta kestävyyttä ja helppohoitoisuutta. Tuuligeneraattoreiden tulee olla huoltovapaita tai ylläpitohuolto tarvitaan vain vuosittain tai harvemmin. Hankinta ei sisällä tuuligeneraattoreiden asennusta, joten tuuligeneraattorit tulee toimittaa asennusvalmiina. Kaikkien laitekohtaisten asennustarvikkeiden tulee sisältyä toimitukseen.
Interne Kennung: RVLDno-2026-1122
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31121300 Windenergieerzeuger
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optiona Teholuokan 1 - 1,5 kW tuuligeneraattorit, enintään 4 kpl Teholuokan 300 - 500 W tuuligeneraattorit, enintään 10 kpl Hankintayksikkö voi lunastaa optiot heti tai myöhemmin. Optiot voidaan lunastaa myös yksittäisinä tilaukina. Hankintayksikkö päättää optioiden käytöstä viimeistään 31.12.2027.