See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på levering og montering af fjernaflæste vandmålere til Svendborg Vand A/S
Beschreibung: Ordregiver ønsker at udskifte nuværende vandmålere hos alle forbrugere i forsyningsområdet med fjernaflæste vandmålere. Udbuddet vedrører derfor levering og montage af ca. 13.200 2,5 m3/h fjernaflæste vandmålere. I forbindelse med den fysiske montering af vandmåleren hos forbrugeren, skal tilbudsgiver står for kundebooking og -service. Herudover skal tilbudsgiver stå for opsætning, drift og vedligehold af et kommunikationsnetværk hvorigennem der sker automatisk datahjemtagning til et datahjemtagningssystem, hvor ordregiver kan tilgå vandmåleres data, se alarmer mv. Derudover skal der leveres ca. 550 fjernaflæste vandmålere større end 2,5 m3/h, som Ordregiver selv monterer.
Vorherige Bekanntmachung: 120073-2025
Interne Kennung: 434144
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38550000 Zähler
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38421100 Wasserzähler
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten forlænges automatisk for 1 år ad gangen på uændrede vilkår efter udløbet af den 12‐årige periode medmindre én af parterne gør skriftlig indsigelse minimum 6 måneders før forlængelsen.