432930-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Sporttraining oder Aerobic – Udbud af fitnessordning til Tårnby Kommunes medarbejdere
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af fitnessordning til Tårnby Kommunes medarbejdere
BeschreibungDette udbud gennemføres af Tårnby Kommune og vedrører indgåelse af aftaler om fitnessordning til Tårnby Kommunes medarbejdere. Udbuddet omfatter to delaftaler om fitnessordning til Tårnby Kommunes medarbejdere. Fitnessordningen er et frivilligt, arbejdsgiverbetalt tilbud til medarbejdere i Tårnby Kommune og indbefatter medlemskab af én fitnesskæde for hver medarbejder, der har overstået deres prøvetidsperiode på 3 måneder samt er ansat som månedslønnet i en ikke-tidsbegrænset stilling. I alt har ca. 3.200 medarbejdere adgang til at tilmelde sig fitnessordningen. Udbuddet er opdelt geografisk i følgende delaftaler i henhold til udbudslovens § 49: • Delaftale 1: Fitnessmedlemskaber for Tårnby Kommunes medarbejdere med adgang til træningslokationer i Tårnby Kommune. Anslået værdi: 10 mio. kr. • Delaftale 2: Fitnessmedlemskaber for Tårnby Kommunes medarbejdere med adgang til træningslokationer i Storkøbenhavn. Anslået værdi: 10 mio. kr. Pr. 1. juni 2026 benytter ca. 900 antal medarbejdere fitnessordningen. Ordregiver forventer, at den fremtidige fordeling af forbruget på de enkelte delaftaler vil afhænge af de endelige aftalers indhold og vilkår. Den anslåede værdi for hver delkontrakt er udregnet på baggrund af tidligere aktivitet/ forbrug og forventede aktivitets-/ forbrugsændringer med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. Den anslåede værdi er således ikke bindende for Ordregiver. Tilsvarende gælder for mængder angivet i tilbudslisten.
Interne Kennung88.12.03-P20-26-619220
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres af Tårnby Kommune som et offentligt EU-udbud i henhold til afsnit II i lov. nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer. Det betyder, at enhver egnet tilbudsgiver har ret til at afgive tilbud. Udbuddet er opdelt i følgende delaftaler i henhold til udbudslovens § 49: • Delaftale 1: Fitnessmedlemskaber for Tårnby Kommunes medarbejdere med adgang til træningslokationer i Tårnby Kommune. • Delaftale 2: Fitnessmedlemskaber for Tårnby Kommunes medarbejdere med adgang til træningslokationer i Storkøbenhavn. Der kan bydes på en eller begge delaftaler, og aftalerne vil blive tildelt en eller to leverandører.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98336000 Sporttraining oder Aerobic
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungDelaftale 1: Fitnessmedlemskaber for Tårnby Kommunes medarbejdere med adgang til træningslokationer i Tårnby Kommune. Delaftale 1 omfatter fitnessordning til Tårnby Kommunes medarbejdere og er målrettet de medarbejdere, som er bosat i Tårnby Kommune eller som ønsker at træne tæt på deres arbejdssted. På delaftale 1 skal fitnessordningen derfor kunne tilbydes på træningslokationer i Tårnby Kommune. Det er et krav at leverandøren har minimum én træningslokation geografisk placeret i Tårnby Kommune. I alt har ca. 3.200 medarbejdere i Tårnby Kommune adgang til at benytte fitnessordningen. Tårnby Kommune har medarbejdere både lokalt og uden for kommunegrænsen. I 2024 udgjorde ansatte med bopæl i Tårnby Kommune 44 %, ansatte med bopæl i Dragør Kommune 4 %, 36 % ansatte var bosiddende i Københavns Kommune, mens de resterende 16 % fordelte sig på andre kommuner, herunder Københavns omegnskommuner. Pr. 1. juni 2026 benytter ca. 900 antal medarbejdere den nuværende fitnessordning, som også rummer to delaftaler. Den fremtidige fordeling på de enkelte delaftaler vil afhænge af de endelige aftalers indhold og vilkår.
Interne Kennung1-0
LosLOT-0002
BeschreibungDelaftale 2: Fitnessmedlemskaber for Tårnby Kommunes medarbejdere med adgang til træningslokationer i Storkøbenhavn. Delaftale 2 omfatter fitnessordning til Tårnby Kommunes medarbejdere og er målrettet de medarbejdere, som er bosat uden for Tårnby Kommune. På delaftale 2 skal fitnessordningen derfor kunne tilbydes på træningslokationer i Storkøbenhavn (eksklusive Tårnby Kommune). Det er et krav at leverandøren har minimum fire træningslokationer geografisk placeret i Storkøbenhavn. I alt har ca. 3.200 medarbejdere i Tårnby Kommune adgang til at benytte fitnessordningen. Tårnby Kommune har medarbejdere både lokalt og uden for kommunegrænsen. I 2024 udgjorde ansatte med bopæl i Tårnby Kommune 44 %, ansatte med bopæl i Dragør Kommune 4 %, 36 % ansatte var bosiddende i Københavns Kommune, mens de resterende 16 % fordelte sig på andre kommuner, herunder Københavns omegnskommuner. Pr. 1. juni 2026 benytter ca. 900 antal medarbejdere den nuværende fitnessordning, som også rummer to delaftaler. Den fremtidige fordeling på de enkelte delaftaler vil afhænge af de endelige aftalers indhold og vilkår.