See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Befordring til og fra kommunale aktiviteter og institutioner
Beschreibung: Udbuddet vedrører befordring til og fra kommunale aktiviteter og institutioner. Udbuddet er opdelt i 3 delaftaler. Delaftale 1 & 2 er yderligere opdelt i pakker.
Vorherige Bekanntmachung: 255998-2026
Interne Kennung: 700312
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34121000 Busse, 34114400 Kleinbusse, 60120000 Taxiverkehr
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Befordring til svømning
Beschreibung: Omfatter befordring af elever mellem kommunens skoler og den pågældende svømmehal. Kørslen udføres som tur/retur-kørsel mellem den enkelte skole og den valgte svømmehal.
Interne Kennung: 700315
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34121000 Busse, 34114400 Kleinbusse
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - befordring til Naturskole
Beschreibung: Omfatter befordring af elever mellem kommunens skoler og den pågældende naturskole. Kørslen udføres som tur/retur-kørsel mellem den enkelte skole og den valgte naturskole.
Interne Kennung: 700316
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 - Befordring til og fra STU
Beschreibung: STU – er en Særligt Tilrettelagte Ungdomsuddannelse i Aabenraa Kommune. STU-eleverne er unge med forskellige former for funktionsnedsættelser, herunder f.eks. udviklingsforstyrrelser, autisme, kognitive udfordringer og andre komplekse støttebehov. Befordring SKAL ske i taxaer fra/til og retur – elevens bopæls adresse og STU-destinationen (Der opfordres til at anvende 0-emissions taxaer) Kan være fra alle STU-udbydere i Aabenraa kommune (STU-destination vil være oplyst i befordringsdata) I de tilfælde hvor der vil være et aflastnings-tilbud er dette tydeligt fremhævet i befor-dringsdata.
Interne Kennung: 700317
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr