2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om levering af et tidsregistrerings- og vagtplanlægningssystem
Beschreibung: Kontrakt om levering af et tidsregistrerings- og vagtplanlægningssystem. Udbuddet omfatter en kontrakt vedrørende anskaffelse, drift, vedligeholdelse og support af et cloudbaseret tidsregistrerings- og vagtplanlægningssystem for omkring 500 medarbejdere på mere end fem forskellige overenskomster og dertilhørende arbejdstidsaftaler. Løsningen skal understøtte følgende funktionsområder: 1. Komme-gåtidsregistrering via pc og app 2. Tidsregistrering (inklusive beregning af godtgørelser i timer til opsparing med basis i overenskomster, hvoraf nogle er anderledes end statens overenskomster) 3. Fraværsregistrering 4. Saldi-styring (ferie-, afspadserings- og omsorgsdagssaldi samt andre tidsstyrede saldi) 5. Rapportering 6. Aktivitetsregistrering 7. Vagtplanlægning Tidsregistrerings- og vagtplanlægningssystemet skal integrere med Statens Lønløsning, med virk.dk’s NemRefusion og kunne levere data mhp. på rapportering til en eksisterende OLAP-kube, der er i drift on-site hos kunden. Derudover skal tidsregistrerings- og vagtplanlægningssystemet kunne modtage data fra en ind- og udstemplings-app, der opsamler data fra alle medarbejdere on-site hos kunden.
Interne Kennung: 393284
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Der anvendes ikke successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud, der skal forhandles. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35125200 Zeiterfassungssystem oder Einrichtung zur Arbeitszeiterfassung, 48332000 Terminplanungssoftwarepaket
5. Los
Los: LOT-0000