See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af metaldetektorkarme, mobildetektorer og håndholdte metaldetektorer
Beschreibung: Kriminalforsorgen ønsker at indgå kontrakt om levering af metaldetektorkarme (delaftale nr. 1), transportable mobiltelefondetektorer (delaftale nr. 2) og håndholdte metaldetektorer (delaftale nr. 3). Tilbudsgiver kan afgive tilbud på 1, 2 eller alle 3 delaftaler. Tildeling sker separat for hver delaftale. Kontrakterne er eksklusive. Alle 3 rammeaftaler indeholder bestemmelser om forventede initialleverancer, der skal leveres senest 3 måneder efter bestilling. Delaftale nr. 1 indeholder bestemmelser om telefonsupport, serviceaftale hvori service samt årlige servicetjek indgår. Delaftale nr. 2 indeholder bestemmelser om telefonsupport. Kravene til detektorerne er beskrevet i kravspecifikationerne for hver delaftale, mens kontraktvilkår fremgår af de individuelle delkontrakter. Kriminalforsorgen er organiseret i et direktorat, to geografiske områdekontorer, der hver især understøtter driften af arresthuse, åbne og lukkede fængsler, udrejsecentre og pensioner i det pågældende område. Kriminalforsorgen forestår varetægt og afsoning for ca. 3.600 klienter fordelt på ca. 80 lokaliteter over hele landet.
Interne Kennung: 24-15-0471
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§56-57.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35124000 Metalldetektoren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af metaldetektorkarme
Beschreibung: Kriminalforsorgen ønsker at indgå en kontrakt med en eller flere leverandører vedrørende metaldetektorkarme, mobildetektorer og håndholdte metaldetektorer. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på en eller flere delkontrakter, og den samme tilbudsgiver kan tildeles flere delkontrakter, såfremt denne afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på den enkelte delkontrakt, jf. udbudslovens § 49, stk. 3, nr. 1-3.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Los: LOT-0002
Titel: Udbud af mobildetektorer (1)
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Udbud håndholdte metaldetektorer (1)
Interne Kennung: 3-2
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 24-15-0471
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35124000 Metal detectors
Additional classification (cpv): 35120000 Surveillance and security systems and devices, 50000000 Repair and maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Udbud af metaldetektorkarme
Internal identifier: 1-0
Additional nature of the contract: Services
Lot: LOT-0002
Title: Udbud af mobildetektorer (1)
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 3-2