See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: BIO_Stevedoreydelser_26-31
Beschreibung: Kontrakten omfatter levering af stevedoreydelser til Ordregiver for projektet. Overordnede beskrivelse af ydelserne: Tilbudsgiver skal levere mandskab til modtagelse af skibe, til losning af brændsel og håndtering af mine-ralprodukter. Kontrakten dækker levering af stevedoreydelser til fire kraftværker i Danmark: Asnæsværket, Avedøreværket, Skærbækværket og Studstrupværket. Selvom der er tale om én samlet ydelsestype, varierer opgaverne i både omfang og tekniske krav afhængigt af det enkelte kraftværks lokale forhold og behov. • ASV (Asnæsværket, Asnæsvej 16, Kalundborg 4400) • AVV-(Avedøreværket, Hammerholmen 50, Hvidovre 2650) • SKV (Skærbækværket, Klippehagevej 22, Fredericia 7000) • SSV (Studstrupværket, Ny Studstrupvej 14, Skødstrup 8541) Kontrakten vil blive tildelt 1 leverandør. • Brændsel vil primært være flis på ASV og SKV, og på SSV og AVV vil det være træpiller. Der forventes at skulle håndteres samlet set: • ASV: ca. 350.000 tons flis leveret med ca. 110 skibe om året. • AVV: ca. 1.100.000 tons træpiller leveret med ca. 220 skibe skibe om året. Hertil 10-12 skibe om året med vådaske, • SSV: ca. 800.000 tons træpiller leveret med ca. 50 skibe om året. Hertil ca. 5 skibe om året med vådaske. • SKV: ca. 500.000 tons flis leveret med ca. 130 skibe om året • ASV: Fra 2026 vil der anløbe 60 CO2 skibe om året, hvor der vil være opgaver ved skibs-håndteringen, men ikke losseopgaver. På ASV og SKV kan der være lidt varians pga flis levering med lastbil. Håndtering af tons flis og skibsanløb er kun et estimat. Ørsted er ikke på nogen måde forpligtiget af de angivne mængder. Ovenstående er estimater og det endelige behov kan derfor variere i Kontraktens løbetid i både op- og nedadgående retning. Tilbudsgiver skal ud over losning af skibe også levere mandskab til den daglige drift at transport-system, flis lager og håndtering af brændsel og mineralprodukter. Kontrakten træder i kraft 1. august 2026. Kontraktens forventede varighed er 5 år. Ordregiver har efter de 5 år ret til at forlænge kontrakten 3 gange med 1 år pr. gang (optioner). Ved "optioner" forstås en forlængelse af hele eller dele af Kontrakten. Ved udnyttelse af optionerne kan det være, at visse værker og/eller ydelser ikke omfattes af forlængelsen.
Vorherige Bekanntmachung: 6863-2023
Interne Kennung: BIO_Stevedoreydelser_26-31
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63100000 Frachtumschlag, Frachtlagerung und zugehörige Dienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 63110000 Frachtumschlag und -lagerung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Kontrakten omhandler omhandler stevedoreydelser til modtagelse af skibe, til losning af brændsel og håndtering af mineralprodukter på Avedøreværekt, Asnæsværket, Skærbækværket og Studstrupværket. På ASV og SKV skal leverancen også omfatte hjullæsser og bobcat som beskrevet i udbud. Brændsel vil primært være flis på ASV og SKV, og på SSV og AVV vil det være træpiller. Der forventes at skulle håndteres samlet set: ASV: ca. 350.000 tons flis leveret med ca. 110 skibe om året. AVV: ca. 1.100.000 tons træpiller leveret med ca. 220 skibe skibe om året. Hertil 10-12 skibe om året med vådaske, SSV: ca. 800.000 tons træpiller leveret med ca. 50 skibe om året. Hertil ca. 5 skibe om året med vådaske. SKV: ca. 540.000 tons flis leveret med ca. 140 skibe om året ASV: Fra 2026 vil der anløbe 60 CO2 skibe om året, hvor der vil være opgaver ved skibshåndteringen, men ikke losseopgaver. På ASV og SKV kan der være lidt variansen pga flis levering med lastbil. Leverandøren skal ud over losning af skibe også levere mandskab til den daglige drift af transportsystem, flislager og håndtering af brændsel og mineralprodukter.