See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Netværks- og sikkerhedsudstyr samt beredskab, SOC og konsulentydelser
Beschreibung: I/S Vestforbrænding (herefter benævnt ”ordregiver”) er Danmarks største affalds- og energiselskab og er ejet af 19 sjællandske kommuner. Vi modtager affald fra virksomheder og en million borgere - og arbejder dagligt for, at affaldet bliver behandlet bedst muligt med omtanke for klima og miljø. Størstedelen af affaldet bliver afsat til genanvendelse. Resten bliver brændt på anlægget i Glostrup og udnyttet til at producere el og fjernvarme, som primært distribueres via eget fjernvarmenet. Ordregiver er i gang med et rammesættende forløb, hvor sikkerhed generelt, IT-sikkerhed specifikt og robustheden af ordregivers primære tjenester løftes markant. Dette forløb har dels udspring i NIS2 og CER-direktiverne, samt et antal ikke planlagte nedbrud. Samtidig er ordregiver i gang med en række store og strategiske projekter i multimilliard klassen, som udbygning af fjernvarmenettet, etablering af CO2-fangst, opkøb/sammenlægning med mindre/andre kraftvarmeværker, selskabsgørelse samt ikke mindst renovering af eksisterende produktionsanlæg. Alt sammen aktiviteter, som kræver udbygning, konsolidering og hærdning af eksisterende IT-infrastruktur. Etableringen af denne rammeaftale sker med henblik på kosteffektivt og smidigt indkøb af valgte infrastrukturkomponenter, herunder hardware, licenser og supportaftaler, samt tilgang til kompetente konsulenter på it-infrastrukturen. Samtidig ønskes en strategisk partner, som kender ordregiver godt, og som kan levere en beredskabsydelse og sikkerhedshændelsesservice for ordregiver. Ordregivers IT-infrastruktur udskiftes løbende, så det er af afgørende betydning, at ordregivers eksisterende udstyr kan håndteres under denne rammeaftale, herunder tilkøb af support aftaler.
Interne Kennung: 25-03110
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör, 32410000 Lokales Netz, 32420000 Netzausrüstung, 32580000 Datenanlagen, 48210000 Vernetzungssoftwarepaket, 48211000 Softwarepaket für den Plattformenverbund, 48212000 Softwarepaket für optische Jukeboxserver, 48213000 Softwarepakte für die Betriebssystemerweiterung, 48214000 Netzbetriebssystemsoftwarepaket, 48215000 Softwarepaket für Netzentwickler, 48216000 Softwarepaket für die Netzverbindungsterminalemulation, 48219000 Diverses Netzsoftwarepaket, 48219500 Switch- oder Router-Softwarepaket, 72246000 Systemberatung
5. Los
Los: LOT-0000