See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af HPV-vacciner 2026-2030
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører levering af HPV-vaccine i perioden 2026–2030. Det primære formål med rammeaftalen er indkøb af vacciner til vaccination under det nationale vaccinationsprogram i Danmark. Det er et krav, at de tilbudte vacciner på tidspunktet for afgivelse af tilbud har markedsføringstilladelse gældende for Danmark, jf. Lægemiddellovens § 7, stk. 1. Yderligere krav til vaccinerne fremgår af udbudsmaterialet. Det skønnes, at behovet for indkøb af HPV-vacciner som udgangspunkt er ca. 125.000 – 180.000 doser årligt, dvs. en samlet anslået mængde på ca. 500.000 – 720.000 doser i rammeaftalens løbetid. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at SSI kan foretage det fornødne indkøb af de omfattede vacciner til de offentlige vaccinationsprogrammer i overensstemmelse med det forventede behov for sådanne vacciner i rammeaftalernes løbetid på op til 48 måneder. Indkøbet under aftalen afhænger af de beslutninger, der træffes for det offentlige vaccinationsprogram og af vaccinationstilslutningen. Der kan således forventes en væsentlig variation i årligt skønnet forbrug. Henset hertil og til at det samlede behov for vacciner kan variere betydeligt, afhængigt af hvilke beslutninger der træffes for det offentlige program, kan SSI samlet set købe op til 900.000 doser (den maksimale mængde) i henhold til rammeaftalen i dennes løbetid, jf. nærmere Appendix 2.
Interne Kennung: 4044519
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33651600 Impfstoffe
5. Los
Los: LOT-0000