433881-2026 - Wettbewerb
Schweden – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Behandling av källsorterat matavfall SuToHaMu
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Behandling av källsorterat matavfall SuToHaMu
Beschreibung: Upphandlingen avser slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall genom mottagning och behandling i biogasanläggning. Uppdraget omfattar mellanlagring, förbehandling, rötning samt avsättning av produkterna biogödsel och biogas. Transport av lastat matavfall i container från Holmby ÅVC, Sunne och Holkesmossens ÅVC, Hagfors till rötningsanläggning omfattas inte av detta avtal. Beställaren svarar för insamling av källsorterat matavfall som ingår i begreppet kommunalt avfall. Föreliggande upphandling omfattar matavfall insamlat från privathushåll, restauranger, catering, centralkök, livsmedelsbutiker och personalmatsalar/pentryn i Hagfors, Munkfors, Sunne och Torsby kommuner. Kommersiella aktörer såsom livsmedelsbutiker etc. kan i undantagsfall söka/erhålla dispens från den generella regeln att kommunen hämtar och ansvarar för avfallet. Sådana kommersiella aktörer kan komma att tillkomma/avgå under avtalsperioden.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127017:Lot:1