See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Forlængelse af rammeaftale - El og Smedearbejder til Forsvarets sejlende enheder
Beschreibung: Rammeaftalen vedrører el- og smedearbejder der udføre på Forsvarets sejlende enheder. Rammeaftalen omfatter løbende modifikation og reparation ombord på skibene, som foregår mellem værftsbesøg. Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder og smede arbejder på enhederne samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve smedearbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Smedearbejde vest
Beschreibung: Smedearbejde vest
Los: LOT-0002
Titel: El-arbejde vest
Beschreibung: El-arbejde vest
Los: LOT-0003
Titel: El-arbejde øst
Beschreibung: El-arbejde øst